Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

W Stanach Zjednoczonych powstanie jezdnia z paneli słonecznych

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2016-09-05 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
thenextweb.com/theverge.com/lp

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W Stanach Zjednoczonych powstanie jezdnia z paneli słonecznych
Fot. Solar Roadways
Słynna Route 66 w stanie Missouri zmieni się nie do poznania. Co prawda dzięki prywatnej inicjatywie, ale przy wsparciu budżetu federalnego, zostanie zrealizowany pierwszy w kraju projekt, który pozwoli na stworzenie jezdni w prekursorskiej technologii. Ulicy nie trzeba będzie odśnieżać, nie będzie trzeba też malować na niej pasów ruchu. Udogodnień ma być jednak znacznie więcej.

W ramach projektu jezdnia ma zostać wyłożona specjalnymi panelami słonecznymi w kształcie sześcioboków. Energia gromadzona dzięki panelom będzie miała wielorakie zastosowanie. Przede wszystkim posłuży do podgrzewania jezdni - tak aby w miesiącach zimowych nie była ona pokryta śniegiem. To przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania drogi, ponieważ nie będzie trzeba posypywać jej ani piaskiem, ani solą. Nie będą potrzebne też pługi odśnieżające. W konsekwencji zmniejszy się liczba wypadków na wykonanym w nowej technologii odcinku drogi.

Więcej udogodnień

Specjalne panele będą wyposażone w oświetlenie w technologii LED. Dzięki temu nie będzie konieczności malowania poziomego oznakowania na jezdni. Interaktywne znaki będą mogły być wyświetlane w dowolnej konfiguracji, w razie np. remontu czy objazdu. Droga będzie też wyposażona w czujniki, które ostrzegą kierowcę przed niebezpieczeństwem.

Route 66 pokryta panelami słonecznymi będzie pełniła jeszcze jedną ważną funkcję. Będzie dostarczała energię elektryczną do jednego z hoteli. Projekt ma zostać zrealizowany jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu.

Start-up "Solar Roadways", wspierany przez projekt Departamentu Transportu Missouri, otrzymał nie tylko państwowe wsparcie w wysokości 850 tys. dolarów, lecz także pieniądze pochodzące z publicznych zbiórek. W jego realizację mocno zaangażowali się zatem sami Amerykanie. Uzbierana kwota to około 2 mln dolarów. Projekt obejmie część drogi Route 66.

Nie tylko drogi dla samochodów

Blisko dwa lata temu w Holandii, w mieście Krommenie niedaleko Amsterdamu, zbudowano ścieżkę rowerową, która jest wyłożona panelami fotowoltaicznymi. Energia pozyskiwana w ten sposób może posłużyć na potrzeby m.in. sąsiadujących ze ścieżkami dróg. Ścieżka, która powstała w ramach projektu o nazwie "SolaRoad", jest zbudowana z płyt betonowych, z których każda ma szerokość 2,5 i długość 3,5 m. Ścieżka ma około 100 m długości. W każdej z płyt znajdują się panele słoneczne pokryte hartowanym szkłem. Aby zwiększyć przyczepność roweru do ścieżki, szkłu nadano powierzchnię antypoślizgową. Prąd wytwarzany przez ścieżkę jest przekazywany do sieci elektrycznej, ale w przyszłości będzie oświetlał ulice i być może będzie zasilał systemy sterowania ruchem.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dworzec Centralny z własnym programem lojalnościowym?

Przestrzeń

Dworzec Centralny z własnym programem lojalnościowym?

Witold Urbanowicz 05 września 2016

Dworcow – nieznany komunista od przydworcowych ulic

Przestrzeń

Dworcow – nieznany komunista od przydworcowych ulic

Michał Szymajda 05 września 2016

Światowa premiera nowego modelu Mercedes-Benz Conecto w Polsce

Komunikacja

Światowa premiera nowego modelu Mercedes-Benz Conecto w Polsce

Martyn Janduła 05 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS