Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Utrecht. Droga rowerowa na dachu szkoły

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2017-04-17 19:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Utrecht. Droga rowerowa na dachu szkoły
fot. RU+PA / uytenhaak.nl
Utrecht. Droga rowerowa na dachu szkoły
Utrecht. Droga rowerowa na dachu szkoły
Utrecht. Droga rowerowa na dachu szkoły
Utrecht. Droga rowerowa na dachu szkoły
W holenderskim mieście Utrecht zbudowano nową kładkę rowerowo-pieszą. Nie byłoby w niej nic specjalnego, gdyby nie to, że została konstrukcyjnie wbudowana w dach szkoły. Przemieszczające się nią osoby w żaden sposób nie zakłócają funkcjonowania placówki.

Władze holenderskiego Utrechtu oddały do użytku nową, 110-metrową kładkę rowerowo – pieszą. Obiekt o nazwie De Dafne Schippersburg (na część pochodzącej z Utrechtu lekkoatletki Dafne Schipper) przebiega w poprzek jednego z kanałów i łączy centrum miasta z jego rozwijającą się częścią po wschodniej stronie.

Remontujemy budynek? Wybudujmy na nim ścieżkę

Zawieszona 9 m nad powierzchnią wody kładka to obiekt bardzo nietypowy, została bowiem zintegrowana z budynkiem szkoły, przynależnym do niej placem zabaw oraz terenem zielonym, które tworzą spójną, estetyczną całość. Piesi i rowerzyści korzystający z mostu w żaden sposób nie zakłócają codziennego życia odnowionej placówki.

Budowę obiektu rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku. Sama kładka składa się z dziesięciu prefabrykowanych elementów zawieszonych na linach rozpiętych między dwoma pylonami (zachodni o wys. 35 m, wschodni – 20 m). To właśnie przy wschodnim znajduje się rampa wiodąca po dachu szkoły. Placówka przechodziła generalny remont, toteż władze wykorzystały go do efektywnego rozplanowania całości.

Strategiczne miejsce

Kładkę Schippersburg uznano za ważną dla rozwoju ruchu rowerowego, toteż zadbano o odpowiedni komfort jej użytkowania. Most ma szerokość 7 m, z czego 4 m zajmuje droga dla rowerów. Cyklistom zapewniono półmetrową skrajnię. Zmniejsza to ryzyko uderzenia kierownicą w barierki, w których schowano LED-owe oświetlenie podświetlające trasę nocą.

Władze Utrechtu przewidują, że nowo utworzonym obiektem będzie przemieszczać się ok. 7 tys. osób dziennie. Znaczną część stanowić mają dojeżdżające do szkoły dzieci.

Kładka, na którą można dostać się również po schodach, przeznaczona jest wyłącznie dla niezmotoryzowanych. Koszt jej budowy wyniósł ok. 7 mln euro (z uwzględnieniem remontu budynków oraz uporządkowaniu przyległych terenów – 25 mln euro).

Na świecie nie ma zbyt licznych przykładów „bezpośredniego” integrowania infrastruktury transportowej z budynkami. Oprócz kładki w Utrecht, jako ciekawy przykład można podać linię metra w chińskim Chongqing. Linia przebiega między 6. a 8. piętrem 19-piętrowego wieżowca mieszkalnego, w którym mieści się stacja Liziba. Rozwiązanie zostało wymuszone brakiem dostępnej przestrzeni.

Twórcy kolejki odpowiednio wyciszyli ściany i zastosowali specjalną, gumową szynę, co pozwoliło ograniczyć hałas do 60 dB.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rzeszów. Powstaną rowerowe mosty

Przestrzeń

Rzeszów. Powstaną rowerowe mosty

Rafał Stawecki 10 kwietnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS