Partnerzy serwisu:
Mobilność

USA: Hyperloop może nie pasować do naszego systemu transportowego

Dalej Wstecz
Autor:

Leonard Dolecki

Data publikacji:
2017-01-18 10:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

USA: Hyperloop może nie pasować do naszego systemu transportowego
fot. HyperloopOne/BIG
– Nasza sieć kolejowa wymaga dużo pracy. Dodatkowo w obecnej sytuacji Hyperloop nie wpasuje się w amerykańskie regulacje – mówił szef amerykańskiego Departamentu Transportu Anthony Foxx. Zwrócił on uwagę, że ta technologia może być po prostu zbyt nowoczesna dla panujących w Stanach Zjednoczonych przepisów, a to może opóźnić ewentualną budowę pierwszej linii Hyperloopa w USA.

Na stanowisko szefa Departamentu Transportu USA niedługo nastąpi zmiana. Wraz z rozpoczęciem kadencji prezydenta Donalda Trumpa to stanowisko obejmie Elaine Chao. W ostatnich dniach obejmowania swojego urzędu Anthony Foxx poruszył temat najnowocześniejszych technologii transportowych i zauważył, że mimo napędzającego się wątku Hyperloopa ta technologia może być w Stanach Zjednoczonych nie aż tak mile widziana jakby to się mogło wydawać.

– Nasza sieć kolejowa wymaga dużo pracy. I jeśli dalej obejmowałbym stanowisko szefa Departamentu Transportu USA to sprawa Hyperloopa nie byłaby moim priorytetem – powiedział Foxx. – Ten system nie wpasowuje się w obecne przepisy ponieważ jest zbyt odległy od tego co mamy. W przeciwieństwie do autonomicznych samochodów, które są bardzo podobne w swojej istocie do zwykłych, Hyperloop wymagałby dużych zmian prawnych – dodawał.

Odchodzący szef resortu zaznaczył jednak, że to nie oznacza, że taka technologia nigdy w stanach się nie pojawi. Jego zdaniem stanie się to jednak trochę później niż było to przewidywane. – W USA często chcemy być pierwsi z wprowadzeniem nowoczesnych technologii. Jednak na szczęście w systemach transportowych zazwyczaj wybieramy bezpieczeństwo nad innowacjami – komentuje Foxx.

Co jednak może oznaczać zmiana prezydenta USA oraz zmiana na stanowisku szefa Departamentu Transportu? W ostatnim czasie Donald Trump spotkał się z pomysłodawcą Hyperloopa, Elonem Muskiem. Założyciel firm Tesla i Space X ma być jednym z doradców nowego prezydenta. Czy to oznacza, że zwycięzca niedawnych wyborów szybko przeforsuje pomysł budowy pierwszej linii superszybkiej kolei w USA w Kongresie?

To wcale nie musi być takie proste. Mimo ogromnych pieniędzy jakie kandydat republikanów ma przeznaczyć na infrastrukturę to sieć drogowa i kolejowa USA potrzebuje odpowiedniej modernizacji. To, w najbliższych latach, będzie główne zadanie nowej szefowej Departamentu Transportu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Air-sharing? Airbus chce zbudować latający samochód

Mobilność

Air-sharing? Airbus chce zbudować latający samochód

Jakub Dybalski 18 stycznia 2017

Hyperloop z Warszawy do Wrocławia? Polski projekt w półfinale

Mobilność

Hyperloop z Warszawy do Wrocławia? Polski projekt w półfinale

Leonard Dolecki 11 stycznia 2017

Gibki most w Seattle nie boi się trzęsienia ziemi

Przestrzeń

Gibki most w Seattle nie boi się trzęsienia ziemi

Leonard Dolecki 28 grudnia 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS