Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Uroczyste otwarcie tramwaju na Nowodwory w niedzielę 26 lutego

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-02-23 16:19
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Uroczyste otwarcie tramwaju na Nowodwory w niedzielę 26 lutego
fot. UM Warszawa
Już niebawem mieszkańcy Nowodworów będą mogli skorzystać z nowego, 1,5-kilometrowego odcinka linii tramwajowej wzdłuż Światowida w Warszawie. Uroczyste otwarcie zaplanowano w niedzielę 26 lutego, kiedy na Nowodwory pojadą zabytkowe tramwaje. Od poniedziałku 27 lutego trasa będzie już normalnie obsługiwana przez regularną komunikację.

Niebawem stolica wzbogaci się o nowy odcinek torowiska tramwajowego. Chodzi o kolejny odcinek torowiska w zachodniej Białołęce, który jest realizowany etapami. Pierwszy odcinek – od Młocin do przystanku Stare Świdry – został udostępniony w styczniu 2013 r. Następnie w grudniu 2014 r. trasę przedłużono do Tarchomina Kościelnego, gdzie znajduje się pętla. Teraz natomiast otwierany jest odcinek na Nowodwory zostanie wkrótce udostępniony pasażerom. Umowę na jego realizację podpisano z konsorcjum ZUE i Strabag w czerwcu zeszłego roku.   

Uroczyste otwarcie linii tramwajowej na Nowodwory zaplanowano na niedzielę 27 lutego. Pierwszy kurs, z wykorzystaniem tramwaju Jazz Duo, zaplanowano o godz. 12 z pętli Metro Młociny. Następnie, w godz. 13-18 kursować będzie specjalna linia N, kursująca między pętlą Metro Młociny a Nowodworami. Będą ją obsługiwać pojazdy typu 128N Jazz Duo, a także zabytkowy tramwaj typu K (nr tab. 445, tzw. Berlinka z 1940 r.). Dla pierwszych 500 pasażerów przewidziano specjalne certyfikaty poświadczające przejazd po nowym odcinku torowiska. Zaplanowano także słodką niespodziankę oraz ciepłe napoje.

Torowisko zostanie włączone do regularnej eksploatacji od poniedziałku 27 lutego. Obsłuży je linia nr 2, która obecnie kończy na Tarchominie Kościelnym. Na nowym odcinku torowiska znajdą się nowe zespoły przystankowe – przy skrzyżowaniu ulicy Światowida z ulicą F. Štefánika i ulicą H. Ordonówny. W sumie trasa dwójki będzie liczyć 7 km długości, a czas przejazdu wyniesie 14 minut. Na Nowodworach nie ma pętli, dlatego też linię obsługiwać będzie tabor dwukierunkowy. Na końcu trasy zastosowano po raz pierwszy w stolicy rozjazd z krzyżownicą głębokorowkową.

Na nowym odcinku tramwaje będą pojawiać się co 4 minuty, a poza szczytem co 6 minut i w dni wolne co 7,5 minuty. Ponadto na dwójce zostaną wprowadzone kursy skrócone na trasie Metro Młociny – Tarchomin Kościelny z częstotliwością co 8 minut. Na wspólnym odcinku tramwaje będą pojawiały się co 2-4 minuty.

Zmiany nastąpią też w układzie linii autobusowych. Jak informuje ZTM, linie autobusowe 101 i E-8 zostaną zlikwidowane. Zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa 214 łącząca wschodnią i zachodnią część Białołęki (autobusy będą kursowały co pół godziny). Na nową trasę (do pętli Metro Marymont) zostanie skierowana linia 134, a częstotliwość kursowania autobusów w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego zostanie zwiększona do 20 minut. Częściej będą również kursowały autobusy linii 211 i 516.

Nowy odcinek torowiska nie kończy jeszcze trasy w zachodniej Białołęce. W II kwartale 2019 r. tramwaje mają dojechać do pętli Winnica przy Modlińskiej.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Pierwsze testowe tramwaje pojechały na Nowodwory

Przestrzeń

Warszawa: Pierwsze testowe tramwaje pojechały na Nowodwory

Witold Urbanowicz 13 lutego 2017

Warszawa: Otwarcie tramwaju na Tarchomin pod koniec lutego

Przestrzeń

Warszawa: Otwarcie tramwaju na Tarchomin pod koniec lutego

Witold Urbanowicz 03 lutego 2017

Tramwaje w Krakowie i Warszawie z dofinansowaniem unijnym

Komunikacja

Tramwaje w Krakowie i Warszawie z dofinansowaniem unijnym

Witold Urbanowicz 06 grudnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS