Partnerzy serwisu:
Komunikacja

UOKiK zgadza się na fuzję tramwajowej części Solarisa i Stadlera

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-04-07 17:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UOKiK zgadza się na fuzję tramwajowej części Solarisa i Stadlera
fot. Martyn Janduła
UOKiK poinformował o wydaniu zgodny na nabycie przez szwajcarską spółkę Stadler Rail części mienia firmy Solaris Bus & Coach. Kończy to proces zawiązywania spółki joint-venture, która ma zająć się produkcją tramwajów.

Przed świętami Bożego Narodzenia firma Stadler Rail AG złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek związany z koncentracją na rynku. Dotyczył on nabycia przez szwajcarską spółkę części mienia firmy Solaris. Jak informował wnioskodawca, nabywane mienie będzie wykorzystywane do produkcji stalowych pudeł tramwajowych. Dzisiaj (7 kwietnia) UOKiK poinformował o wydaniu zgody na taką koncentrację.

Firmy Solaris i Stadler poinformowały o współpracy w zakresie produkcji tramwajów na jesiennych targach InnoTrans w Berlinie. W I połowie grudnia 2016 r. zapowiedzi te zostały skonkretyzowane: od 1 stycznia 2017 działalność rozpoczyna spółka joint venture Solarisa i Stadlera o nazwie Solaris Tram. W jej skład w całości wchodzi biznes tramwajowy polskiej firmy, a liderem w tym układzie jest Stadler.

Zgodnie z ustalonymi zasadami nowa spółka będzie budować i lakierować pudła tramwajów w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej, dotychczas należących do Solarisa. Montaż wstępny i końcowy odbywać się będzie w zakładach Solarisa w Wielkopolsce oraz w fabryce Stadler Polska w Siedlcach. Moce produkcyjne fabryki w Środzie Wielkopolskiej zastaną co najmniej podwojone.

Firmy razem startowały już w przetargach w Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Poznaniu. W Łodzi wygrała Pesa, a w Poznaniu Modertrans. Postępowania w Gdańsku i Krakowie pozostają nierozstrzygnięte. W Krakowie trwa spór prawny związany z wykluczeniem oferty Pesy, a w Gdańsku – wg wstępnych informacji – korzystniejszą ofertę mogło złożyć konsorcjum Solarisa i Stadlera.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Budowa metra na Targówku przyspiesza. Zakończenie wcześniej?

Przestrzeń

Budowa metra na Targówku przyspiesza. Zakończenie wcześniej?

Witold Urbanowicz 07 kwietnia 2017

Stadler wykupuje część tramwajową Solarisa

Prawo & Finanse

Stadler wykupuje część tramwajową Solarisa

Witold Urbanowicz 29 grudnia 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS