Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Tychy. 36 nowych autobusów na gaz CNG

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Jackiewicz

Data publikacji:
2015-06-29 14:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tychy. 36 nowych autobusów na gaz CNG
MAN-y dla PKM Tychy fot. Jakub Jackiewicz
Tychy. 36 nowych autobusów na gaz CNG
Tychy. 36 nowych autobusów na gaz CNG
Tychy. 36 nowych autobusów na gaz CNG
Tychy. 36 nowych autobusów na gaz CNG
Tychy. 36 nowych autobusów na gaz CNG
W Tychach uroczyście przekazano do eksploatacji 36 nowych autobusów MAN Lion’s City zakupionych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

PKM Tychy uzyskał dofinansowanie na zakup taboru z listy rezerwowej Priorytetu VII Transport ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekty z listy rezerwowej były możliwe do realizacji dzięki oszczędnościom przy wydatkowaniu środków z innych projektów. Tyski projekt pod nazwą „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego na potrzeby rozwoju transportu publicznego w Tychach” kosztował łącznie 38,1 mln zł netto. Dofinansowanie wyniosło 32,385 mln zł netto (85% wartości projektu), a spółka PKM wniosła wkład własny w kwocie 5,715 mln zł netto.

36 nowych autobusów

Za tę kwotę zakupiono 36 autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Trzydzieści z nich to pojazdy 12-metrowe (klasy maxi), a sześć to 18-metrowe przegubowce (klasy mega). Przetarg wygrał MAN Truck & Bus Polska i to jego autobusy z rodziny Lion’s City dostarczono do Tychów. Był to największy jednorazowy kontrakt na autobusy gazowe w Polsce.

Dostarczone autobusy to trzydzieści sztuk MAN Lion’s City A21 (z amfiteatralnym układem siedzeń w tylnej części pojazdu) z silnikami o mocy 280 KM oraz sześć MAN Lion’s City A23 z silnikami o mocy 310 KM. We wszystkich pojazdach zainstalowano podgrzewaną podłogę, podwójne szyby i klimatyzację całopojazdową, wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, a także bramki do liczenia pasażerów i darmowy bezprzewodowy dostęp do Internetu. Kolorystyka nawiązuje do dotychczas stosowanych przez PKM zielono-żółtych barw, jednak ich układ na autobusie jest trochę bardziej awangardowy, a przeważa kolor czarny. Dostrzec można też było nowe logo spółki. Nowe autobusy otrzymały numery taborowe w przedziałach 290-295 (przegubowe) i 368-397 (standardowe).

Tychy liderem w taborze CNG

PKM Tychy jest liderem w województwie śląskim jeśli chodzi o eksploatację autobusów zasilanych gazem CNG. Oprócz zakupionych teraz 36 pojazdów w parku taborowym posiada 28 gazowych Solarisów Urbino 12 (zakupionych w 2012 roku ze Szwecji z przebiegiem ok. 10 tys. km w cenie 565 tys. zł za sztukę), dwa Solarisy Urbino 12 LE i jednego MAN-a Lion’s City NL243 (dawniej autobus demonstracyjny). Zasilane gazem ziemnym są też Volva B10L Carrus, ostatnie 8 sztuk będzie jednak wycofywane z ruchu (pochodzą z 1999 roku, a w Tychach użytkowane są od 2006 roku). Tabor uzupełniają Solarisy Urbino 12 i 18 oraz MAZ-y 103, 107, 206 i 215 z konwencjonalnymi silnikami diesla. Część z nich jest dzierżawiona.

Prezentacja dla mieszkańców

Nowe autobusy są przygotowywane do wyjazdu, z początkiem lipca powinny zacząć kursować na liniach w Tychach i innych miastach obsługiwanych przez MZK Tychy. Tymczasem w sobotę 27 czerwca 2015 r. na placu przez Urzędem Miasta Tychy odbyła się ich prezentacja.

Organizatorzy przygotowali specjalne atrakcje. Po mieście kursowała linia okolicznościowa 7, dzięki której podczas bezpłatnej podróży z przewodnikiem można było zwiedzać Tychy. Obsługiwana była oczywiście jednym z nowych autobusów Lion’s City. Podczas ciekawego happeningu napompowano 140 balonów, aby pokazać ile spalin emitują samochody, którymi podróżowaliby pasażerowie przegubowego autobusu, gdyby nie skorzystali z komunikacji miejskiej. Spalinami z autobusu udało się nadmuchać zaledwie 2 balony. Był także tort oraz wystawa przedstawiająca dzieje tyskiej komunikacji miejskiej. Kulminacyjnym punktem imprezy była wielka parada. Prawie wszystkie prezentowane autobusy przejechały przez całe miasto aż do zajezdni przy ul. Towarowej.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MAZ goni za europejskimi standardami

Komunikacja

MAZ goni za europejskimi standardami

Martyn Janduła 17 marca 2016

MAN: Nie warto oszczędzać na naprawach i częściach zamiennych

Prawo & Finanse

MAN: Nie warto oszczędzać na naprawach i częściach zamiennych

Paweł Rydzyński 18 listopada 2014

Starachowice: 40 mln euro na rozwój fabryki MAN-a

Komunikacja

Starachowice: 40 mln euro na rozwój fabryki MAN-a

Paweł Rydzyński 17 listopada 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS