Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tunel pod Bosforem. Stambuł spełnia marzenie Sułtana

Dalej Wstecz
Autor:

Rynek Kolejowy

Data publikacji:
2013-11-02 07:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tunel pod Bosforem. Stambuł spełnia marzenie Sułtana
fot. Łukasz Malinowski
We wtorek, w 90. rocznicę proklamowania Republiki Turcji, uroczyście otwarto 13,6–kilometrowy tunel kolejowy pod Bosforem. Przebiegający 56 m pod poziomem morza jest najgłębszą tego rodzaju budowlą na świecie. – Nie tylko połączyliśmy dwa kontynenty, ale też zrealizowaliśmy ponad stuletnie marzenie – chwalił inwestycję premier Recep Tayyip Erdogan.

Gigantyczny projekt

Tunel nazywany „Marmaray”, co jest połączeniem nazwy Morza Marmara i tureckiego słowa oznaczającego „kolej” („ray”), budowano dziewięć lat. Gigantyczne przedsięwzięcie kosztowało ponad 4,5 mld euro, które poza tureckim rządem wyłożyły też Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej (JBIC) i Europejski Bank Inwestycyjny.

Konsorcjum japońsko-tureckie przebudowało 60 km tras kolejowych położonych w aglomeracji Stambułu. Cała trasa Marmaray to 76,3–kilometrowy odcinek łączący Halkali po stronie europejskiej i Gebze po stronie azjatyckiej. Po tej trasie pasażerowie pojadą jednak dopiero w 2015 r. Na razie jeżdżą między stacjami Kazlıçeşme i Ayrılıkçeşme i dalej muszą się przesiadać do innych środków transportu.

Dla Turków tunel to powód do dumy, a dla rządzącego premiera Erdogana sposób na poprawienie notowań nadszarpniętych po rozpędzeniu latem obywatelskich protestów na placu Taksim.

Marzenie Abdulmecida

– Ten projekt narodził się 153 lata temu i w końcu został zrealizowany przez nasz rząd – mówił prezydent Abdullah Gul, podobnie jak Erdogan wywodzący się z rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jako pierwszy na pomysł przekopania Bosforu wpadł sułtan Abdulmecid I w 1860 r., ale idea upadła z powodu braku możliwości technicznych.

We wtorek Erdogan nie tylko chwalił się realizacją marzenia sprzed półtora wieku. Przypominał, że w ciągu 11 lat rządów AKP do istniejących w Turcji 6 tys. kilometrów dróg dodano kolejne 17 tys. km, liczba lotnisk zwiększyła się z 26 do 50. Przyznał, że w planach rządu jest zbudowanie trzeciego lotniska w Stambule, tunelu drogowego pod Bosforem i trzeciego mostu nad cieśniną. Żeby udźwignąć te wszystkie inwestycje Turcja musi się rozwijać w podobnym tempie jak dotychczas.

Czytaj więcej na Rynku Kolejowym

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
41 tramwajów popłynie z Chin do Addis Abeby

Komunikacja

41 tramwajów popłynie z Chin do Addis Abeby

Jakub Dybalski 27 sierpnia 2014

OnniBus, czyli FińskiBus

Komunikacja

OnniBus, czyli FińskiBus

Jakub Dybalski 21 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS