Powiat strzelecki, położony we wschodniej części województwa opolskiego, liczy 76 tys. mieszkańców i składa się z siedmiu gmin. Możliwość tworzenia wspomnianych związków nieco przypomina przegłosowaną ostatnio przez sejm ustawę o powiatach metropolitalnych, skierowaną do dużych aglomeracji. Ale wprowadzone w czerwcu zmiany w ustawie samorządowej pozwalają na wspólną realizację zadań przez mniejsze jednostki samorządu terytorialnego.
Strzelecka inicjatywa ma cel transportowy. – Wstępnie wszystkie gminy zadeklarowały udział w takim związku. Dzięki niemu mieszkańcy nie będą mieli kłopotów: nie będzie odrębnych cen biletów, przystanków i rozkładów jazdy – tłumaczy w rozmowie z Radiem Opole Henryk Czempiel ze strzeleckiego ratusza.
Pomysł na integrację transportową w Strzelcach i okolicach zakłada, że przewozy wciąż realizowałby lokalny przewoźnik PKS Strzelce Opolskie. Dla gmin nie wiązałoby się to z kosztami, bo w ramach wspólnego transportu realizowano by też dowóz uczniów do szkół, za co teraz gminy i tak płacą.
Nie są na razie znane szczegóły działalności związku, m.in. gminy i powiat nie ustaliły jeszcze zasad podziału kosztów jego funkcjonowania.
Łączenie zadań transportowych przez różne jednostki samorządu terytorialnego to nowość, ale nie jedyny taki przypadek w Polsce. Od połowy przyszłego roku przewozy pasażerskie w Lubinie, również te, za które dziś odpowiada miasto, będzie organizował powiat. Warto pamiętać, że od roku komunikacja miejska w Lubinie jest bezpłatna.
Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.


Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.
Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.
Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj