Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Toruń wybrał Ursusa

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-09-21 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń wybrał Ursusa
Solaris we flocie MZK Toruńfot. Mateuszgdynia, lic. CC BY-SA 4.0
To już pewne, stolica kujawsko-pomorskiego wybrała ofertę Ursus Busa za najkorzystniejszą. To oznacza, że do Torunia trafi pięć sztuk autobusów Ursus z możliwością zamówienia przez MZA kolejnych pięciu. Nowy nabytek powinien trafić do zamawiającego jeszcze w tym roku.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Toruniu poinformował, że wybrał ofertę konsorcjum Ursus Bus za najkorzystniejszą. Wygrała ona z ofertą – o 200 tys. zł droższą – Solarisa. Tym samym do Torunia trafi co najmniej 5 nowych niskopodłogowych autobusów spalinowych – 3 sztuki o standardowej długości od 11 do 13 m oraz 2 sztuki kategorii krótkich pojazdów midi. MZK zastrzegły sobie jednak, że zamówienie może zostać powiększone o pięć kolejnych pojazdów w standardowym rozmiarze.

Ursus zaproponował kwotę 4,863 mln zł brutto za zrealizowanie podstawowego zakresu zamówienia. Z kolei za realizację maksymalnego zakresu zamówienia jest to już z kolei 9,422 mln zł brutto. Solaris odpowiednio zaproponował ceny – 5,745 mln zł brutto i 11,753 mln zł brutto. I to właśnie cenna była najważniejszym parametrem branym pod uwagę, ale nie jedynym. Stanowiła ona 75% całej oceny przetargowej. 21 proc. punktów można było otrzymać za kwestie techniczne. Tych podkryteriów jest aż dziewięć, z czego najważniejsze to ilość miejsc dostępnych z niskiej podłogi (najlepiej minimum 10 i minimum 8 w krótszym pojeździe), długość trwania przebiegów międzyobsługowych, pojemność silnika, oraz unifikacja silnika i skrzyni biegów. Pozostałe punkty można dostać za koszt zużycia energii (2 proc.), poziom emisji CO2 (1 proc.) oraz poziom emisji gazów wchodzących w skład smogu (1 proc.).

W kategorii ceny konsorcjum Ursus Bus otrzymało komplet 100 punktów. Za warunki techniczne jest to już odpowiednio 39. Z kolei koszty zużycia paliwa oceniono na 96,30 punktów. Emisję CO2 na 96,30, a emisję innych gazów – 72,69 punktów. Łącznie konsorcjum uzyskało wynik 86,81 punktów, przewyższając Solarisa niespełna o dwa punkty (85,12).

W Toruniu chcą by 12–metrowe autobusy mieściły minimum 85 osób i miały nie mniej niż 30 miejsc siedzących dla pasażerów. Krótsze powinny mieścić co najmniej 65 osób i mieć 19 miejsc pasażerskich. Wszystkie powinny spełniać normę emisji spalin Euro 6. Bardzo dokładnie została opisana wymagana przestrzeń pasażerska. M.in. MZK zażyczył sobie pokrycia siedzeń runem o zawartości minimum 80 proc. wełny.

W dokumentach przetargowych oceniono, że dostawa ma nastąpić do 30 grudnia tego roku. Ponieważ pierwotny termin składania ofert przesunięto tylko o jeden dzień, autobusy powinny trafić do Torunia do końca roku. Jest to kolejny krok w kierunku odmładzania miejskiego taboru. Warto przypomnieć, że we flocie jeździ jeszcze ok. 60 Jelczy. Do tej pory MZK kupowały przeważnie pojazdy Solarisa lub MAN-a. Teraz to grono zasili – na razie w skromnym składzie – także Ursus.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pomysły Ursusa na elektryczny autobus

Komunikacja

Pomysły Ursusa na elektryczny autobus

Martyn Janduła 16 września 2016

Ursus pracuje nad autobusem wodorowym

Komunikacja

Ursus pracuje nad autobusem wodorowym

Martyn Janduła 18 sierpnia 2016

Wspólny autobus Ursusa i AMZ. Wkrótce trafi na testy do Lublina

Komunikacja

Wspólny autobus Ursusa i AMZ. Wkrótce trafi na testy do Lublina

Martyn Janduła 11 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5