Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Toruń i Bydgoszcz w partnerstwie. Drogi rowerowe i jezdnia tylko dla autobusów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-08-09 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń i Bydgoszcz w partnerstwie. Drogi rowerowe i jezdnia tylko dla autobusów
fot. Lestat (Jan Mehlich), lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Urząd Miasta w Toruniu ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla projektu „Bydgosko-Toruńskiego Partnerstwa na rzecz zrównoważonego transportu”, dofinansowanego z funduszy norweskich i EOG. Samorządy, które często niechętnie patrzą na współpracę, jednoczą się, by pozyskać środki na szereg projektów z zakresu zrównoważonego transportu, a zwłaszcza komunikacji rowerowej. Wśród przedsięwzięć przewidziano też buspasy, a nawet realizację oddzielnej jezdni dla autobusów w Bydgoszczy.

Porozumienie o partnerstwie zostało zawarte pod koniec 2013 r. Liderem projektu jest Toruń, a w skład partnerstwa wchodzą m.in. Bydgoszcz, powiat bydgoski, powiat toruński. Jest on finansowany z funduszy norweskich, środków krajowych oraz funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii (państwa te, w zamian za pomoc finansową, korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE). W 2014 r. podmioty zleciły wykonanie studium zrównoważonego rozwoju systemów transportowych powiatów bydgoskiego i toruńskiego ze szczególnym uwzględnieniem miast Bydgoszczy i Torunia. Prace nad tym dokumentem zakończyły się w kwietniu 2016 r

Teraz przyszła pora na kolejny krok. Toruń ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Wyróżniono w sumie piętnaście zadań. Dokumentacja dla poszczególnych części ma być gotowa najpóźniej do końca marca 2017 r.

Sporo zadań dotyczy infrastruktury dla rowerzystów. Powstać ma dokumentacja dla budowy ścieżek rowerowych w relacjach Wierzchucin Królewski – Koronowo, Borówno – Żołędowo, Otorowo – Solec Kujawski, Toruń – Górsk, Czernikowo – Mazowsze, Lubicz Dolny – Rogówko, a także w obrębie Bydgoszczy wzdłuż ul. Glinki na odcinku od skrzyżowania z ul. Magnuszewską i wzdłuż ul. Dąbrowa od ul. Glinki do granicy miasta, wzdłuż ul. Sudeckiej od ul. Wyzwolenia do granicy miasta, w ul. Konnej, Hipicznej i Gdańskiej. Toruń natomiast planuje drogę rowerową w ciągu ul. Szosa Bydgoska na odcinku od pętli tramwajowej do Placu Skalskiego oraz po śladzie dawnej linii kolejowej odcinek od ul. Pera Jonssona do granic miasta wraz z połączeniem z Barbarką, a także przebudowa mostu pieszo-rowerowego nad rzeczką Drwęcą w miejscu drewnianego mostu w śladzie ul. Turystycznej (w miejscu istniejącej przeprawy). Kolejny projekt zakłada budowę drogi rowerowej wraz z obiektem inżynieryjnym łączącym drogi rowerowe w Toruniu i na terenie powiatu toruńskiego w ciągu DK91.

Inne zadania dotyczą modernizacji układu drogowego w Bydgoszczy, a dokładnie „przebudowy ulicy wraz z budową infrastruktury dla transportu publicznego”. Projekty, które miasto chce zrealizować, dotyczą ul. Kolbego, gdzie miałby powstać buspas, ul. Wały Jagiellońskie w Bydgoszczy na odcinku od ul. Nowy Rynek do ul. Zbożowy Rynek z realizacją buspasów, a także ul. Gdańskiej na odcinku od ul. Rekreacyjnej do pętli autobusowej Myślęcinek z budową autonomicznej jezdni po zachodniej stronie tylko dla autobusów.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W Solcu Kujawskim otwarto nowy dworzec [zdjęcia]

Przestrzeń

W Solcu Kujawskim otwarto nowy dworzec [zdjęcia]

Jakub Madrjas 21 czerwca 2016

W Solcu Kujawskim otwarcie nowego dworca

Przestrzeń

W Solcu Kujawskim otwarcie nowego dworca

inf. pras. 16 czerwca 2016

Bydgoszcz chce metropolii, ale bez Torunia. Na przeszkodzie Wisła

Prawo & Finanse

Bydgoszcz chce metropolii, ale bez Torunia. Na przeszkodzie Wisła

Witold Urbanowicz 18 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS