Partnerzy serwisu:
Komunikacja

To Solbus dostarczy trzy nowe autobusy do Częstochowy

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Wójcik

Data publikacji:
2015-07-24 12:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

To Solbus dostarczy trzy nowe autobusy do Częstochowy
fot. MPK Częstochowa
MPK Częstochowa podpisało umowę z Lider Trading na dostawę trzech nowych, 12-metrowych autobusów dieslowskich. Nowe pojazdy oprócz oszczędnego zespołu napędowego i dwustrefowej klimatyzacji, zapewnią częstochowianom także... gniazda zasilania USB.

Przypomnijmy – MPK w Częstochowie uzupełnia swój park taborowy zakupami nowych pojazdów. W zeszłym roku było to dziesięć nowych, 12-metrowych Solarisów. W tym roku rozpisano przetarg na zakup trzech kolejnych i w szranki stanęło dwóch producentów – Solaris i Lider Trading, producent autobusów marki Solbus.

Postępowanie przetargowe wygrał dostawca Solbusa oferując nowe pojazdy za ponad 2,8 mln zł, podczas gdy Solaris oczekiwał o blisko 100 tys. zł więcej. Pozostałe parametry przetargu – tj. efekt ekologiczny i parametry techniczne – były tak zbieżne, że różnica między nimi nie była znacząca. W czasie postępowania wezwano obydwu producentów do uzupełnienia ofert.

Ekologicznie i oszczędnie

Zamówione autobusy będą napędzane silnikami wysokoprężnymi spełniającymi normę emisji spalin Euro 6, o pojemności 6,7 l osiągającymi moc 280 KM. Według deklaracji producenta autobusów ma to zapewnić jednocześnie dynamiczną i oszczędną jazdę w warunkach miejskich. Ponadto, silniki nowych Solbusów będą współpracowały ze skrzyniami biegów DIWA firmy Voith, których oprogramowanie zostanie zoptymalizowane pod kątem zużycia paliwa w specyficznych warunkach drogowych występujących na ulicach Częstochowy.

Chłodno i bezpiecznie

O komfort pasażerów dbać będzie system klimatyzacji oparty na urządzeniach Thermo King Athenia 805. System będzie pracował dwustrefowo – ma on możliwość różnicowania temperatury osobno dla kierowcy i w przedziale pasażerskim.

Bezpieczeństwa biernego podróżnych będzie strzegł system monitoringu wizyjnego pracującego w systemie pasywnym, tzn. rejestrującym wydarzenia z autobusu i archiwizującym je przez co najmniej 30 dni na pokładowym rejestratorze. System ten będzie także wyposażony w kamerę obserwującą sytuacje przed czołem autobusu.

Z myślą o pokoleniach

Nowością w częstochowskiej komunikacji miejskiej będzie gadżet, który z pewnością zostanie doceniony przez młodych (wiekiem i duchem) podróżnych. Ich urządzenia mobilne będzie można podładować dzięki gniazdom USB, mocowanym do poręczy.

Przewidziano też standardowa już chyba w XXI wieku funkcję przyklęku obniżającą prawą krawędź autobusu na przystankach, wyrównującą poziom wejścia z krawężnikiem. Dodatkowo osoby mające trudność w poruszaniu się, zwłaszcza te przemieszczające się na wózkach, będą miały do dyspozycji rampy odkładane na zewnątrz.

Zgodnie ze specyfiką przetargu, Lider Trading ma 125 dni od podpisania umowy na dostarczenie wszystkich zamówionych autobusów.

Drugie zwycięstwo

Lider Trading tym samym wygrał już drugie postępowanie na dostawę autobusów do Częstochowy. W trakcie realizacji jest kontrakt na dostawę 25 jednoczłonowych, 12-metrowych oraz 15 przegubowych, 15-metrowych autobusów hybrydowych gazowo-elektrycznych zasilanych gazem CNG. Zakup o wartości niemal 66 mln zł w całości finansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w ramach wygranego konkursu GAZELA, promującego inwestycje o dużym tzw. efekcie ekologicznym. Środki na takie inwestycje pochodzą z rynku obrotu limitami emisji dwutlenku węgla między krajami Unii Europejskiej. Pierwsze hybrydy będą dostarczane w październiku br., z kolei pokaz pierwszego autobusu zapowiadany jest na 30 sierpnia w Częstochowie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa. Czesko-włoski silnik znowu uziemił hybrydy

Komunikacja

Częstochowa. Czesko-włoski silnik znowu uziemił hybrydy

Dominik Wójcik 04 kwietnia 2016

Częstochowa. Gumowa membrana uziemiła hybrydy Solbusa

Komunikacja

Częstochowa. Gumowa membrana uziemiła hybrydy Solbusa

Dominik Wójcik 24 marca 2016

Częstochowskie hybrydy mają swoją halę

Komunikacja

Częstochowskie hybrydy mają swoją halę

Dominik Wójcik 23 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5