Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Szymany. Nowy rozkład dopasowany do lotów? Dobre sobie...

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2016-08-24 11:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szymany. Nowy rozkład dopasowany do lotów? Dobre sobie...
Fot. Kasper Fiszer
Rozkład jazdy pociągów na lotnisko Szymany miał od 1 września być dostosowany do samolotów. Z analizy rozkładu wynika, że jednak się nie udało. Znowu.

To już nie pierwszy raz. Poprzednio rozkład pociągów lotniskowych zmienił się w sobotę 6 sierpnia. Przyczyną było niedostosowanie rozkładu jazdy pociągów do lotów, o czym pisaliśmy w tym miejscu. Dostosowanie rozkładu odbyło się kosztem połączeń Olsztyn – Szczytno, co negatywnie komentował Paweł Rydzyński, dyrektor ds. projektów transportowych w ZDG TOR.

Sierpniowe "dostosowanie" i tak trudno było nazwać idealnym. Przyjazdy na lotnisko są obecnie możliwe o 7:22 (pn–sobota), 11:56 (niedziela), 14:59 (wtorek, czwartek, sobota), 16:48 (niedziela), oraz 17:32 (poniedziałek, środa, piątek). Z lotniska można natomiast wyjechać od poniedziałku do soboty o 7:28, codziennie o 18:36 oraz w niedziele o 22:10. Pasażerowie wielu lotów, mimo nowej bocznicy kolejowej, i tak muszą korzystać z busów, o czym portal Transport-Publiczny.pl pisał tutaj.

Zmiany... i co?

Po zmianie rozkładu z lotniska nie wydostaniemy się już przed 8:00 rano, kiedy nie ma lotów. Rozkład jest dość skomplikowany. W poniedziałki, wtorki, środy, piątki odjedziemy z lotniska o 10:35, w niedziele o 12:10, w poniedziałki, środy, czwartki, soboty o 15:38, we wtorki, czwartki, soboty o 17:57 a w piątki i niedziele o 18:36.

Na lotnisko dotrzemy za to o godz. 08:33 w poniedziałki, wtorki, środy i piątki, o 11:59 w niedziele, o 13:19 w poniedziałki, czwartki i soboty, o 14:59 we wtorki, środy, czwartki, soboty oraz o 17:31 w piątki i niedziele.

Jak to się ma do lotów? Pierwsze loty startują z lotniska o 8:15 (do Wrocławia w poniedziałki i do Berlina w piątki). Nie dojedziemy na nie pociągiem. Skorzystamy za to z odwozu z lotu z Monachium (przylot 9:50, odjazd o 10:35). Co ciekawe, loty są tylko w poniedziałek, środę i piątek, więc wtorkowy szynobus będzie woził powietrze. Żaden pociąg nie odbierze nas też z wieczornych połączeń z Wrocławia (piątek) i Krakowa (niedziela) – przylatują do Szyman o 21:30.

A lotów nie będzie

Korekta rozkładu jazdy obowiązuje do 15 października. Oznacza to, że przez ostatnie dwa tygodnie obowiązywania pusty będzie jeździł na przykład poniedziałkowy pociąg o 15:38, bo ostatni samolot tego dnia odleci o 11:30. Szymany po 1 października stracą bowiem połączenie z Warszawą. A co dalej? Trzeba będzie znowu zmieniać rozkład. Pod koniec października zamknięte zostaną bowiem połączenia do Monachium.

W tej sytuacji wypada jedynie powtórzyć słowa dyr.Rydzyńskiego, że pociąg do Szyman psuje wizerunek transportu publicznego i powinien być przestrogą dla samorządów. Powinny się sto razy zastanowić, czy zarządzając małym lotniskiem, uruchamiać do niego połączenie kolejowe, które z jednej strony nie zachęci do korzystania z niego pasażerów samolotów, a z drugiej strony zabije komunikację lokalną.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Północna Opolszczyzna ma plan mobilności

Komunikacja

Północna Opolszczyzna ma plan mobilności

Paweł Rydzyński 24 sierpnia 2016

Rowerzyści ze słuchawkami. Czy faktycznie są problemem?

Felietony i komentarze

Rowerzyści ze słuchawkami. Czy faktycznie są problemem?

Rafał Stawecki 24 sierpnia 2016

Warszawa Wileńska: Wejście wciąż tylko od strony galerii

Przestrzeń

Warszawa Wileńska: Wejście wciąż tylko od strony galerii

Łukasz Kuś 24 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS