Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Szerokotorowy tramwaj Stadlera na testach w Samarze

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-06-18 08:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szerokotorowy tramwaj Stadlera na testach w Samarze
fot. Mosgotrans, źródło: mosgotrans.ru
Prototyp tramwaju wyprodukowanego na Białorusi wspólnie przez firmy Stadler i Biełkommunmasz trafił na testy do rosyjskiego miasta Samara. Wcześniej, przez cztery miesiące, pojazd był testowany na torach Moskwy, u operatora Mosgortrans.

Dwukierunkowy tramwaj Metelica został zaprojektowany specjalnie dla krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, dlatego jego konstrukcja ma zapewnić wysoką odporność na skrajnie niskie i skrajnie wysokie temperatury - od -40 do +40 stopni Celsjusza.

Pojazd o długości 26,7 m jest w stanie pomieścić na swoim pokładzie do 250 pasażerów, z czego 58 osób na miejscach siedzących. Wysokość podłogi wynosi 370 mm, a maksymalny nacisk na oś - 10 ton. Pojazd jest zbudowany z aluminiowych paneli, dlatego tramwaj jest lżejszy od innych pojazdów. Metelica jest wyposażona w cztery silniki, a jej maksymalna prędkość to 75 km/h. Pojazd jest wyposażony w czworo drzwi o szerokości 1,3 m. Testowany tramwaj to pojazd jednokierunkowy, ale będzie produkowany również w wersji dwukierunkowej. Obie wersje tramwaju mają mieć długość 26,7 m i szerokość 2,5 m.

Od czasu, gdy tramwaj Metelica przyjechał do stolicy Rosji, zdołał już pokonać dystans ponad 10 tys. km. W tej chwili testy tramwaju trwają już w Samarze. To szóste pod względem mieszkańców miasto Rosji. Na jego terenie znajduje się sieć tramwajowa o długości 161 km, po której kursuje około 450 tramwajów. W mieście najprawdopodobniej odbędą się rozgrywki w czasie planowanego na 2018 rok mundialu. Na tę okazję miasto planuje zakupić nowe pojazdy.

Tramwaj powstał w fabryce producenta w Mińsku. Firma Stadler otrzymała przyznany na okres 10 lat kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na inwestycję na Białorusi, w ramach której utworzona joint venture zajmie się produkcją taboru zarówno do transportu miejskiego, jak i dalekobieżnego. Wysokość przyznanego kredytu na utworzenie joint venture to 14,5 mln euro.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Stadler z Metelicą chce podbić Wschód

Komunikacja

Stadler z Metelicą chce podbić Wschód

Witold Urbanowicz 24 września 2014

Stadler prezentuje nowy tramwaj szerokotorowy

Komunikacja

Stadler prezentuje nowy tramwaj szerokotorowy

Łukasz Pastor, Railway Gazette 21 maja 2014

Tramwaje Stadler Tango pojadą przez St Gallen

Komunikacja

Tramwaje Stadler Tango pojadą przez St Gallen

Michał Lange 31 stycznia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS