Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Szczecińskie autobusy i pętla w Policach z dofinansowaniem

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2016-12-27 14:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szczecińskie autobusy i pętla w Policach z dofinansowaniem
fot. Ralf Roletschek - Fahrradtechnik auf fahrradmonteur.de, lic. CC-BY-NC-ND
Autobusy dla Szczecina i nowa pętla autobusowa w Polic to kolejne dwie inwestycje komunikacyjne w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym (SOM), które zostaną wsparte unijnymi dotacjami. Na realizację tych zadań samorządy otrzymają ponad 16 mln zł.

Umowy na dofinansowanie przedsięwzięć komunikacyjnych marszałek województwa zachodniopomorskiego podpisał 27 grudnia 2016 r. – Nie mam najmniejszych wątpliwości, że musimy zapewniać coraz większą i efektywniejszą mobilność mieszkańcom regionu. Transport kołowy, ale także szynowy – mam tu na myśli Szczecińską Kolej Metropolitalną – to priorytety dla SOM-u w bieżącej perspektywie finansowej – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – To jedne z ostatnich umów ze wsparciem unijnym podpisane w roku 2016. Zdecydowanie i bez żadnej zwłoki przyśpieszamy kontraktacje funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 – dodał Olgierd Geblewicz.

Gmina Miasto Szczecin zakupi 20 nowoczesnych autobusów – dziesięciu jednoczłonowych i dziesięciu przegubowych. Koszt inwestycji to ponad 35 mln zł, a dofinansowanie z RPO wyniesie 13,4 mln zł. Rozpoczęcie realizacji zadania przewidziano na lipiec 2017 roku, a zakończenie na czerwiec 2018 roku. – To pierwsza umowa, jaką parafujemy z RPO. Dzięki niej przygotowujemy się do przetargu, a zakupione pojazdy trafią do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Dąbie”. To znaczące inwestycje w tabor autobusowy, który codziennie wozi swoich pasażerów 260 pojazdami. Pokazuje to tylko ogromną skalę działań i wielką miarę potrzeb – zaznaczył Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Gmina Police postawiła zaś na budowę nowoczesnego węzła przesiadkowego przy ul. Wyszyńskiego. Powstanie nowa nawierzchnia, perony pętli, a także miejsca postoju autobusów, busów, taksówek i rowerów. Nie zabraknie wiat autobusowych, dróg manewrowych i ciągów pieszo-rowerowych. Projekt ma kosztować prawie 3,9 mln zł. Wsparcie unijne sięgnie ponad 3,2 mln zł. – Bliskość Szczecina i Polic sprawia, że wspólnie, dla naszych mieszkańców realizujemy projekty. Budowa pętli i dworca autobusowego to dalszy etap działań na rzecz Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego – akcentował Władysław Diakun, burmistrz Polic.

To nie koniec projektów komunikacyjnych, jakie zostaną dofinansowane ze środków unijnych. – Kolejne umowy za nami, a następne przed nami. Na działania niskoemisyjne i mobilne zaplanowaliśmy w ramach ZIT SOM ponad 77 mln euro. Na teren SOM-u trafi w tej pespektywie 57 nowoczesnych autobusów. Ich zakup dofinansuje RPO WZ i POiŚ – przekonywał dyrektor biura Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Roman Walaszkowski.

W ramach RPO WZ 2014-2020 podpisano dotąd ponad 200 umów. Zakontraktowano prawie 278 mln euro. Stanowi to ponad 16,5% całości alokacji funduszy, która dla Pomorza Zachodniego w bieżącej perspektywie wynosi 1,6 mld euro.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Prezydent Opola: Mamy najtańszą komunikację miejską w Polsce

Komunikacja

Prezydent Opola: Mamy najtańszą komunikację miejską w Polsce

Martyn Janduła 22 grudnia 2016

Opolskie autobusy z dofinansowaniem

Komunikacja

Opolskie autobusy z dofinansowaniem

Martyn Janduła 20 grudnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS