Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Szczecinek planuje kupno 10 autobusów elektrycznych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-09-29 15:51
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szczecinek planuje kupno 10 autobusów elektrycznych
autobus w Szczecinkufot. Adrian2896, lic. CC BY-SA 3.0
W przyszłym roku w 40 tysięcznym Szczecinku może ruszyć przetarg na tyle autobusów elektrycznych ile jeździ po blisko dwumilionowej Warszawie. Tamtejszy burmistrz Jerzy Hardie–Douglas zdradził część planów inwestycyjnych na przyszły rok w rozmowie z lokalnym „Tematem Szczecineckim”.

– Będziemy chcieli zakupić 10 elektrycznych autobusów. Na to zadanie powinniśmy dostać 85-procentowe dofinansowanie unijne. Ale nawet 15-procentowy wydatek będzie nas kosztować około 2,5 mln zł. Jeżeli uda się nam zrealizować tę inwestycję, będzie to prawdziwa rewolucja w Komunikacji Miejskiej – powiedział burmistrz, cytowany przez internetowy serwis temat.net. Był przepytywany pod kątem tworzonego właśnie budżetu na przyszły rok.

Temat elektrobusów w Szczecinku nie jest nowy. O takiej możliwości wspominał już rok temu Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej w Szczecinku. Uzależniał tę inwestycję od możliwości pozyskania wsparcia unijnego. W obecnej perspektywie Unia Europejska skłania się przede wszystkim do wsparcia finansowego dla pomysłów proekologicznych. W przypadku transportu publicznego oznacza to więc pieniądze zarówno dla projektów tramwajowych jak i autobusów bezemisyjnych i niskoemisyjnych.

KM Szczecinek korzysta dziś z 32 autobusów kursujących na 15 liniach. Większość z nich to MAN–y, część pojazdów ma charakter turystyczny, a nie miejski. Średni wiek taboru to prawie 10 lat. Władze miasta chciałyby na elektrobusach oprzeć komunikację. Ich zakup oznaczałby równocześnie budowę stacji zasilania, a w planach jest też wyposażenie ich w monitoring i biletomaty.

Merk w rozmowie z temat.net wylicza, że autobusy mogą się pojawić na ulicach miasta w 2017 r., bo po przyszłorocznym naborze projektów do dofinansowania – procedura powinna się zakończyć do połowy roku – trzeba jeszcze rozpisać przetarg, a sama produkcja pojazdów może potrwać ok. 8 miesięcy.

To nie pierwszy „elektryczny” pomysł w Szczecinku. W tym roku miasto, za 25 tys. zł kupiło sześć… rowerów z silnikami elektrycznymi. Cztery przekazano Straży Miejskiej, a z pozostałych dwóch korzystają pracownicy urzędu miasta dostarczający przesyłki.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Białystok patrzy ekologicznie, ale z diesla nie rezygnuje

Komunikacja

Białystok patrzy ekologicznie, ale z diesla nie rezygnuje

Witold Urbanowicz 26 października 2015

Jaworzno już korzysta z autobusu elektrycznego

Komunikacja

Jaworzno już korzysta z autobusu elektrycznego

Jakub Dybalski 07 maja 2015

Jak mają wyglądać autobusy elektryczne dla Krakowa

Komunikacja

Jak mają wyglądać autobusy elektryczne dla Krakowa

Jakub Dybalski 04 maja 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS