Od początku roku mieszkańcy niewielkich Świebodzic mogą podróżować komunikacją miejską bez potrzeby posiadania tradycyjnego biletu. Do podróży po mieście wystarczy karta płatnicza, którą trzeba zbliżyć do czytnika w kasowniku. To stawia Świebodzice w awangardzie – na razie takie rozwiązania obecne są w nielicznych systemach komunikacyjnych na świecie.
Zmiana przyzwyczajeń wymaga czasu. Dotychczasowe doświadczenia pokazują jednak, że podróżni zaczynają przekonywać się do nowej formy płatności. – Biorąc pod uwagę, iż do końca 2015 r. płatność za przejazd w Świebodzicach odbywała się wyłącznie u kierowcy (operatorem komunikacji miejskiej była firma zewnętrzna), w dalszym ciągu najbardziej powszechne jest kupowanie biletu u kierowcy. Płatność kartą szacowana jest na kilka procent z tendencją każdego miesiąca wzrostową – informuje Kacper Nogajczyk, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej Świebodzice, który obsługuje komunikację miejską.
W Świebodzicach przyznają, że nowy system jest nie tylko wygodny dla operatora, ale i dla pasażerów. – Karta płatnicza jest zdecydowanie bezpieczniejszym środkiem płatniczym niż gotówka dla klienta, w tym również dzieci i młodzieży. Ponadto dla operatora jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem kiedy płatność jest dokonywana kartą. Pomijamy zakup, dystrybucję, rozliczenie biletów wraz ze sprzedażą biletów u kierowcy oraz cały proces przyjęcia gotówki od kierowców rozliczenia i transportu do banku – wylicza zalety Nogajczyk. – Ze strony operatora, w porównaniu do sprzedaży biletów w tradycyjny sposób, system bardzo mało absorbuje czasu. Kontrole przebiegają sprawnie – dodaje prezes.
Za wdrożenie i stworzenie świebodzkiego systemu odpowiadają polskie firmy R&G, zajmująca się dostawą kasowników oraz MCX Systems, odpowiedzialna za systemy informatyczne. – Udało się sprawnie połączyć wszystkie elementy. W praktyce nic się na karcie nie zapisuje. Karta bankowa, jako bezpieczny identyfikator, służy do tego, by bilet elektroniczny pojawił się w postaci zapisu w systemie. To duże ułatwienie. Pasażer nie musi kupować żadnego biletu w namacalnej postaci. Wsiada do autobusu, wybiera na kasowniku uprawnienia, zbliża kartę i to wszystko –
zdradza tajniki systemu Grzegorz Wojtenko, prezes MCX Systems.

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.
Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.
Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj