Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Stryków już ponad 8 lat z bezpłatną komunikacją

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-02-05 08:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Stryków już ponad 8 lat z bezpłatną komunikacją
fot. UG Stryków
Pod koniec 2007 roku gmina Stryków zdecydowała o bezpłatnej komunikacji miejskiej. Dzisiaj wylicza korzyści, które przyniosła gminie. – Decyzja o darmowej komunikacji była przemyślana i dzisiaj również byśmy ją podjęli – deklaruje Grażyna Popczyńska, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Infrastruktury w Strykowie.

Stryków to niewielkie miasteczko położone w województwie łódzkim. Liczy zaledwie 3,5 tysiąca mieszkańców, a charakteryzuje się tym, że już od ponad ośmiu lat autobusy jeżdżą tutaj bezpłatnie. – Gmina Stryków to 35 sołectw, z których dojazd do centrum miasta dla osób niedysponujących swoim środkiem transportowym bywał utrudniony. Dlatego też władze gminy podjęły działania mające na celu skomunikowanie mieszkańców odległych wsi ze Strykowem i uruchomiły darmową komunikację gminną – wyjaśnia Grażyna Popczyńska, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Infrastruktury w Strykowie.

Gmina uruchomiła bezpłatną komunikację publiczną dokładnie pod koniec 2007 roku. Na początku były to 3 trasy obsługiwane przez przewoźnika busem 16-20 osobowym. – Trasy przejazdu, lokalizacja przystanków i godziny funkcjonowania są na bieżąco dostosowane do potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. Każdego roku dokonujemy wydłużenia tras w miarę potrzeb. Zawarto m.in. porozumienie z gminą Głowno. Teraz łączna długość czterech tras w ciągu dnia wynosi 434,9 km – mówi Popczyńska. Obecnie są one obsługiwane przez dwa pojazdy 23-osobowe, a przewoźnik jest wybierany w przetargu nieograniczonym.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

– W początkowym okresie funkcjonowania komunikacji gminne potrzeby były niewielkie. Obecnie oczekiwania mieszkańców znacznie wzrosły – zaznacza urzędniczka. – Uruchomiono dodatkowe linie, zapewniono dojazd pracownikom do działających na terenie gminy firm, a także wydłużono trasy o kolejne miejscowości. Godziny przejazdu dostosowano do godzin dojazdu młodzieży do szkół średnich i wyższych oraz mieszkańców do pracy.

Komunikacja gminna dowozi mieszkańców przede wszystkim do centrum Strykowa. – Czyli ośrodków zdrowia, aptek, instytucji, firm i zakładów pracy – wylicza. Poza tym daje też możliwość mieszkańcom na przesiadki na inny pojazd – MPK, PKS, BUS oraz Łódzką Kolej Aglomeracyjną.

– Z efektów wprowadzenia darmowej komunikacji gminnej jesteśmy zadowoleni, ponieważ wprowadzając ją staraliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszej gminy. Ich zadowolenie przekłada się na nasze – komentuje Popczyńska. – Decyzja o darmowej komunikacji była przemyślana i dzisiaj również byśmy ją podjęli – podkreśla.

Kiedy się decydować?

Jak się okazuje, korzyści jest znacznie więcej niż tylko zadowolenie mieszkańców. To właśnie one powinny zachęcać większe gminy do wprowadzania bezpłatnej komunikacji u siebie. – W sytuacji, gdy w dużych miastach brakuje miejsc parkingowych, kiedy w godzinach porannych i popołudniowych pojawiają się ogromne korki, gdy zanieczyszczenie środowiska naturalnego spalinami jest ogromne to wprowadzenie darmowej komunikacji wydaje się być jak najbardziej wskazane – przekonuje Grażyna Popczyńska, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Infrastruktury w Strykowie. – Pasażerowie nie ponosiliby dodatkowych kosztów przejazdu oraz skróciłby się czas dojazdu do pracy. Zyskałoby na tym całe miasto – wylicza zalety wprowadzania bezpłatnej komunikacji.

Koszty utrzymania komunikacji publicznej w Strykowie wynikają każdorazowo z rozstrzygnięć przetargowych. Według informacji gminy w 2015 r. była to kwota nieprzekraczająca 350 tys. zł. – Nie planujemy większych inwestycji związanych z komunikacją. Jedynie przymierzamy się do sukcesywnej wymiany wiat przystankowych na terenie całej gminy Stryków – wyjaśnia urzędniczka.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Brodnica stawia na bezpłatną komunikację od 1 marca

Komunikacja

Brodnica stawia na bezpłatną komunikację od 1 marca

Martyn Janduła 23 lutego 2016

Goleniów: Bezpłatna komunikacja na następne lata

Prawo & Finanse

Goleniów: Bezpłatna komunikacja na następne lata

Martyn Janduła 15 lutego 2016

Wadowice porządkują komunikację. Będzie bezpłatna

Komunikacja

Wadowice porządkują komunikację. Będzie bezpłatna

Martyn Janduła 11 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS