Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Startuje Małopolska Karta Aglomeracyjna. Na razie w skromnej postaci

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2015-12-01 15:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Startuje Małopolska Karta Aglomeracyjna. Na razie w skromnej postaci
fot. Michał Wojtaszek
Od dzisiaj rusza Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA). Na początek w formie aplikacji mobilnej, za dwa tygodnie – w postaci bezpiecznej zbliżeniowej karty, która docelowo ma ułatwić nie tylko poruszanie się publicznym transportem po terenie województwa, ale też np. parkowanie czy wizyty w muzeach. Szczegóły jej działania przedstawił we wtorek marszałek Jacek Krupa.

– Uruchomienie systemu MKA nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z uruchomieniem drugiej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od 14 grudnia pasażerowie pojadą Kolejami Małopolskimi na trasie z Krakowa Miechowa i Sędziszowa. Wtedy też będą mogli w pełni korzystać z systemu MKA – tłumaczył marszałek Jacek Krupa.

Małopolska Karta Aglomeracyjna to zintegrowany bilet umożliwiający korzystanie z różnych środków transportu w Małopolsce, a w przyszłości także z innych usług – np. biletów wstępu do muzeów. Jak podkreślał we wtorek marszałek Jacek Krupa, tworząc MKA, zwracano szczególną uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo całego systemu.

– Co najważniejsze – system MKA ma ogromny potencjał rozwojowy. W kolejnych latach pakiet usług, z których będzie można skorzystać, będzie coraz większy. W nowym regionalnym programie operacyjnym mamy już zagwarantowane środki na rozbudowę MKA - dodał marszałek Krupa.

Użytkownicy MKA będą mogli korzystać z systemu za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, która od dzisiaj jest dostępna za darmo do pobrania w sklepach AppStore, GooglePlay oraz WindowsStore. Do 14 grudnia br. aplikacja funkcjonuje w ograniczonym zakresie – nie można za jej pomocą zakupić biletu, ale użytkownicy mogą się przez ten czas oswajać z interfejsem. 14 grudnia br., czyli po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy na kolei, a także zatwierdzeniu cennika biletów kolejowych, wszyscy użytkownicy aplikacji zostaną poproszeni o autoryzację w systemie, w celu autoryzacji aplikacji należy zarejestrować się w systemie MKA – na portalu mka.malopolska.pl lub udać się do Punktu Obsługi Klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). Od tej chwili za pomocą aplikacji mobilnej użytkownicy systemu MKA będą mogli dokonywać zakupów usług transportowych w postaci:
  • biletów zintegrowanych (połączony bilet kolejowy z komunikacją miejską w Krakowie i/lub Tarnowie) – bilety okresowe,
  • biletów kolejowych (na pociągi poruszające się po trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanej przez Spółki Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne)
  • biletów okresowych, strefowych, jak i jednorazowych (dzięki tzw. t-portmonetce),
  • biletów komunikacji miejskiej w Krakowie i Tarnowie (bilety okresowe)
  • rezerwacji miejsca parkingowego na pierwszym parkingu Park&Ride zarządzanym z poziomu systemu MKA, który wybudowany został w Tarnowie.
Ponadto użytkownicy MKA będą mogli korzystać z usług parkingowych Czerwone Maki oraz wypożyczenia rowerów miejskich w Krakowie.

MKA będzie również dostępna w formie bezpiecznej karty zbliżeniowej, którą użytkownicy będą mogli za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej (mka.malopolska.pl) lub otrzymać w punkcie obsługi klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). Kartę będzie można doładować w 22 automatach MKA, które zostały umieszczone w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Zabierzowie, Krzeszowicach, Trzebini, Bochni, Brzesku Okocimiu, Skawinie, Słownikach i Miechowie.

System MKA został zintegrowany z systemami KKM (Krakowska Karta Miejska) i TKM (Tarnowska Karta Miejska), dzięki czemu użytkownik karty MKA będzie mógł korzystać z infrastruktury automatów KKM (w Krakowie) i TKM (w Tarnowie), w których bezpośrednio będzie można dokonywać zakupu oferowanych w nich usług – na kartę MKA.

W ramach rozbudowy systemu MKA (realizowanej w latach 2016-2020) dokonana zostanie również integracja z prywatnym transportem zbiorowym na terenie województwa małopolskiego. Dzięki niemu mieszkańcy, którzy podróżują autobusami dalekobieżnymi czy busami, będą mogli łatwo i szybko kupić bilet w systemie MKA.

Warto dodać, że system MKA jest na tyle elastyczny, że będą mogły być także włączane do niego inne usługi, np. bilety wstępu, karty lojalnościowe czy usługi typu e-government, e-health. To także atrakcyjne rozwiązanie dla turystów, którzy jeszcze przed przyjazdem do Małopolski będą mogli kupić bilety do muzeów, zapłacić za parkowanie czy bilet kolejowy.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Świat bez biletów. Inne miasta pójdą śladem Świebodzic?

Mobilność

Świat bez biletów. Inne miasta pójdą śladem Świebodzic?

Witold Urbanowicz 22 marca 2016

Polska w awangardzie. Świebodzice zmieniają myślenie o bilecie

Mobilność

Polska w awangardzie. Świebodzice zmieniają myślenie o bilecie

Witold Urbanowicz 08 marca 2016

Świebodzice jak Londyn. Po co komu bilet?

Komunikacja

Świebodzice jak Londyn. Po co komu bilet?

jd/inf. pras. 26 stycznia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS