Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Spór o Puławy Miasto. Jaki będzie nowy dworzec?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-05-04 15:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Spór o Puławy Miasto. Jaki będzie nowy dworzec?
fot. Muri, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
PKP SA planują postawić w miejscu dotychczasowego dworca Puławy Miasto nowy, jednokondygnacyjny obiekt. Wątpliwości mają władze miasta, którym nie podoba się „drastyczna zmiana formy architektonicznej dworca, który harmonijnie wpisuje się w otoczenie”.

W zeszłym miesiącu PKP SA rozstrzygnęły przetarg na przebudowę dworca Puławy Miasto. Zakres prac obejmuje rozbiórkę części dworcowej, pochodzącej z 1959 r., budowę nowego budynku dworca oraz przebudowę budynku mieszkalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem obszarów terenu wokół obiektu. Zamiast dotychczasowego dwukondygnacyjnego obiektu powstanie jednopoziomowy obiekt. Prace zrealizuje Korporacja Budowlana Darco Dariusz Żark z Radomia za ok. 2,8 mln zł brutto w ciągu 44-48 tygodni od podpisania umowy.

Plany te nie podobają się Urzędowi Miasta w Puławach. Samorząd zwrócił się do PKP SA z wnioskiem o ponownie przeanalizowanie pomysłu na wyburzenie dotychczasowego dworca. – Zakładane zmiany wprowadzą dysproporcje pomiędzy pozostawioną częścią budynku, a niskimi obiektami powstałymi z zestawienia modułów. Zmieni to istotnie na niekorzyść postrzeganie dworca – argumentował na łamach „Dziennika Wschodniego” Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław.

Jak zapewniają PKP SA, koncepcja przebudowy dworca w Puławach została opracowana w oparciu o analizę potrzeb podróżnych oraz badanie stanu technicznego obiektu. – Jednocześnie należy zaznaczyć, że występowaliśmy do władz miasta z propozycją, aby zagospodarowały część powierzchni dworca na własne cele. Miasto nie było zainteresowane. Z taką samą propozycją zwróciliśmy się więc do władz powiatu, które pozytywnie odniosły się do tego pomysłu. Rozpoczęliśmy prace nad projektem tradycyjnej przebudowy. Pomimo wcześniejszej deklaracji, władze powiatu zrezygnowały z zagospodarowania powierzchni, co zmusiło nas do zmiany koncepcji (mniejsze dofinansowanie z budżetu państwa) – wyjaśnia Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP SA.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Będzie modernizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Przestrzeń

Będzie modernizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Jakub Madrjas 14 stycznia 2016

Kraków. Nie będzie kina w budynku starego Dworca Głównego

Przestrzeń

Kraków. Nie będzie kina w budynku starego Dworca Głównego

Dominik Lebda 14 grudnia 2015

Jak uczynić pociąg nieatrakcyjnym? Zapraszam do Ustki…

Felietony i komentarze

Jak uczynić pociąg nieatrakcyjnym? Zapraszam do Ustki…

Michał Szymajda 03 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS