Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Solbus wyprodukuje autobusy dla Częstochowy?

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Wójcik

Data publikacji:
2016-09-06 17:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Solbus wyprodukuje autobusy dla Częstochowy?
fot. DW
W częstochowskim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym otwarto oferty złożone przez producentów w ramach przetargu na dostawę 40 nowych autobusów, który ma być dofinansowany z funduszy europejskich. Zwycięzcą może okazać się konsorcjum 2G Bus & Coach z Blue Line, które reprezentuje Solbusa.

MPK w Częstochowie złożyło wniosek o dofinansowanie unijne do programu modernizacji komunikacji miejskiej, w ramach którego zostanie kupiony tabor autobusowy. Większość wkładu własnego MPK pokryje z kar umownych w kwocie 2 mln zł opłaconych przez PESA w związku z wyłączeniem wszystkich Twistów na okres powyżej 5 dni z uwagi na wykryte wady konstrukcyjne.

Równolegle do tego kroku rozpisano przetarg na dostawę czterdziestu 12-metrowych autobusów niskopodłogowych o imponującym, jak na lokalne warunki, wyposażeniu. W zapisie początkowo zastrzeżono, że podpisanie umowy warunkowane jest przyznaniem zamawiającemu dotacji, jednak z uwagi na brak oparcia w prawie dla warunkowania, aby nie unieważniać przetargu przesuwano jego finał.

Solbus powraca

Przetarg o wartości zamówienia 44 895 000 zł brutto (netto 36,5 mln zł) ogłoszono w marcu, a oferenci po pięciokrotnym przesunięciu terminu mieli czas do 5 września. Najważniejszym kryterium wyboru jest cena (80%), pozostałe punkty można otrzymać za parametry techniczne i eksploatacyjne 19%, obsługę gwarancyjną i serwisową 1%. Rozwiązania ekonomiczne były sowicie premiowane, np. silnik jak najmniejszej pojemności czy pełne oświetlenie LED. Więcej szczegółów tego przetargu opisaliśmy już wcześniej.

W postępowaniu złożono dwie oferty. Pierwszą dostarczył Solaris Bus & Coach, oferując dostarczenie 40 autobusów za łączną kwotę 45 657 600 zł brutto (netto 37 120 000 zł), żądając 928 tys. zł brutto za pojazd, czym przekroczył zakładaną przez MPK kwotę na zakupy. Druga z ofert była autorstwa konsorcjum firm 2G Bus & Coach z Bydgoszczy (lider) i Blue Line z Łańcuta. Partnerzy biznesowi oferujący wozy marki Solbus (znane już w Częstochowie) zażądali 42 449 169,60 zł brutto oczekując 862 788 zł brutto za każdy z pojazdów. Oferta zostanie teraz oceniona pod względem formalnym. Jeżeli przetarg nie zostanie unieważniony lub jego wynik skutecznie zaskarżony, to właśnie konsorcjum dostarczy autobusy.

Mnóstwo nowinek

Zamawiane przez przewoźnika autobusy dosłownie naszpikowane będą nowinkami technicznymi, których dotąd nie sposób było uświadczyć w częstochowskich autobusach. Za pozycję sztandarową uznać można biletomaty w pojazdach obsługujące płatności gotówkowe i bezgotówkowe.

Kasowniki zostaną wyposażone w monitory LCD prezentujące w czasie czuwania cztery kolejne przystanki. Informację pasażerską wewnątrz podawać będą także dwie tablice LCD – poprzeczna w formacie 4:3 oraz boczna podłużna. Zewnętrzne tablice będą standardowymi już w tym mieście ekranami LED w kolorze bursztynowym, ale i tu dwie nowinki: na prawej ścianie pojawi się „powtarzacz” numeru linii umieszczony w dolnej krawędzi okna przy II drzwiach, zaś z tyłu oprócz samego numeru będzie prezentowany także przystanek docelowy – dotychczas stosowane elektroniczne systemy informacji pasażerskiej tego nie oferowały.

Pasażerowie dostaną do dyspozycji Wi-Fi oraz gniazda USB służące do zasilania urządzeń mobilnych. Komfort podróży podniesie klimatyzacja. Ich bezpieczeństwa strzec będzie pasywny monitoring wizyjny z 30-dniowym okresem archiwizacji materiału. Nowością z biernej obsłudze podróżnych będzie system zliczania pasażerów. Autobusy będą zasilane silnikiem 6,5-7,8 litrów, który zużyje nie więcej, niż 37,5 litra oleju napędowego na każdych 100 km. Komora silnika zostanie objęta systemem automatycznego gaszenia pożarów.

Po ewentualnym podpisaniu umowy 2G z Blue Line będą mieli czas do 15 grudnia na dostarczenie autobusów do Częstochowy – nie znaleźliśmy informacji, aby termin ten był przesuwany wraz z datą otwarcia ofert.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa nie może się doczekać 40 autobusów

Prawo & Finanse

Częstochowa nie może się doczekać 40 autobusów

Dominik Wójcik 23 sierpnia 2016

Transport w Częstochowie podczas wizyty Papieża

Komunikacja

Transport w Częstochowie podczas wizyty Papieża

Dominik Wójcik 14 lipca 2016

Antyterrorystyczna komunikacja miejska

Komunikacja

Antyterrorystyczna komunikacja miejska

Dominik Wójcik 06 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS