Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Solaris pokonał MANa w Szczecinie i Policach

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-03-17 16:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Solaris pokonał MANa w Szczecinie i Policach
fot. SPPK
Kilka dni temu Solaris przegrał starcie z MANem w przetargu na 40 autobusów dla PKM Katowice. Na osłodę zyskał mniejsze zamówienie w Policach, gdzie przeważnie jeżdżą niemieckie autobusy, ale tym razem trafią tam Solarisy.

Zamówienie ogłoszone na początku roku przez Szczecińsko–Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne dotyczyło pięciu autobusów – trzech zwykłych i dwóch przegubowych. Wszystkie powinny spełniać normę emisji spalin Euro 6. O rozstrzygnięciu przetargu w 80 proc. decydowała cena., 5 proc. punktów przyznawano za gwarancję na cały pojazd (minimum 24 miesiące), a pozostałe 15 proc. punktów za parametry techniczno–eksploatacyjne, czyli m.in. unifikację silnika, pojemność skokową silnika, rodzaj zawieszenia i podział szyby przedniej.

Oferty złożyły firmy Solaris i MAN. Producent z Bolechowa za swoje autobusy zażądał 5 663 412 zł brutto a MAN – 6 029 460 zł brutto. Obie oferty zmieściły się w wydatkach zaplanowanych przez SPPK czyli nieco ponad 6,2 mln zł.

Choć Solaris zaproponował niższą cenę za autobusy, nie było pewne, że to właśnie do niego trafi zamówienie, bo można było się spodziewać, że MAN otrzyma więcej punktów za kryteria techniczne. Polski producent nie robi własnych silników, więc na wstępie traci na kryterium unifikacji, które często pojawia się w przetargach. W Katowicach najprawdopodobniej z tego powodu nie zyskał zamówienia, choć zaproponowana tam cena była konkurencyjna.

Ostatecznie okazało się, że obaj producenci zaproponowali taką samą gwarancję całopojazdową – 36 miesięcy. Solaris zyskał tylko 70 proc. możliwych do zdobycia punktów za kryteria techniczne (MAN zgarnął 90 proc. punktów w tym kryterium), ale przewaga ceny wystarczyła by zamówienie trafiło do niego. Cała oferta Solarisa została oceniona na 95,5 pkt, a MANa na 93,64 pkt.

Autobusy powinny być dostarczone w ciągu 168 dni od daty podpisania umowy. SPPK to jeden z czterech szczecińskich przewoźników, który realizuje przewozy na terenie Szczecina i Polic. Korzysta z 59 autobusów. Zakup pozwoli na wycofanie z eksploatacji najstarszych z nich.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Police ze środkami unijnymi na zakup 15 autobusów

Komunikacja

Police ze środkami unijnymi na zakup 15 autobusów

Redakcja 10 marca 2017

Pięć nowych autobusów dla Szczecina i Polic. Jest przetarg

Prawo & Finanse

Pięć nowych autobusów dla Szczecina i Polic. Jest przetarg

Jakub Dybalski 16 stycznia 2017

Police kupią cztery nowe autobusy. A być może jeszcze dwa kolejne

Prawo & Finanse

Police kupią cztery nowe autobusy. A być może jeszcze dwa kolejne

Jakub Dybalski 16 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS