Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Siedlce. Ratusz zbada preferencje pasażerów MPK

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
22-01-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Siedlce. Ratusz zbada preferencje pasażerów MPK
fot. MPK Siedlceautobus w Siedlcach
Siedleccy urzędnicy przymierzają się się do przeprowadzenia zmian w komunikacji miejskiej. Na podstawie zaplanowanych badań prawdopodobnie zostaną wprowadzone zmiany w kursach autobusów i być może w trasach linii - tak aby było więcej chętnych pasażerów do korzystania z pojazdów siedleckiego MPK.

- Wysłaliśmy już zaproszenie do firm, które w kraju zajmują się prowadzeniem badań ankietowych w zakresie preferencji pasażerów i ich mobilności za pośrednictwem transportu zbiorowego - wyjaśnia Joanna Skolimowska-Szpura - kierownik referatu infrastruktury w siedleckim urzędzie miasta. - Mamy nadzieję, że do końca stycznia będziemy mieli wyłonionego wykonawcę i będziemy mogli podpisać z nim umowę. Zaplanowaliśmy, że do 20 marca zostaną przeprowadzone na terenie miasta badania. Będą to badania ankietowe - wyjaśnia. Łącznie ma zostać przepytanych kilka tysięcy pasażerów, z czego część pasażerów to użytkownicy komunikacji miejskiej z obszaru Siedlec, a pozostali - z terenu gmin, z którymi miasto podpisało porozumienia na współfinansowanie komunikacji.

Zintegrować autobus z pociągiem?

Badania obejmą także inny środek transportu - tak, aby lepiej powiązać go z miejskimi autobusami. - Zaplanowaliśmy też badania w pociągach Kolei Mazowieckich, kursujących w relacji do i z Siedlec - wyjaśnia kierownik referatu infrastruktury. Ankiety w pociągach mają pozwolić na znalezienie zależności pomiędzy osobami korzystającymi z kolei i osobami, które korzystają z miejskiej komunikacji - tak aby dostosować ofertę MPK także dla tych osób, które każdego dnia przyjeżdżają na stację, by nie musiały korzystać z samochodów prywatnych.

Jak powiedziała Joanna Skolimowska-Szpura, siedlczan czeka ciekawy rok jeśli chodzi o komunikację miejską. - Chcielibyśmy przystąpić do pewnych zmian, ale oczywiście żeby to zrobić, musimy mieć kompleksową analizę stanu faktycznego i wskazane pewne kierunki i trendy wśród pasażerów - tak aby oczywiście udoskonalić ofertę komunikacyjną - zaznacza. Oficjalnie już wiadomo, że miasto i MPK będą pracować nad wprowadzeniem biletu czasowego, który umożliwi przesiadki - bez konieczności kupowania drugiego biletu. Nieoficjalnie natomiast mówi się o możliwej reorganizacji schematu linii autobusowych. Urzędnicy na razie jednak nie chcą zdradzać szczegółów.

Nie tylko liczenie pasażerów na przystankach

Od kilku miesięcy po Siedlcach kursują cztery nowe autobusy z bramkami do liczenia pasażerów. Autobusy wysyłane są na różne linie, aby zbierać informacje o potokach pasażerskich. W przypadku planowanych badań dane z autobusów nie będą jednak podstawą do przeprowadzenia analiz. - Nowe autobusy z bramkami do liczenia są bardzo przydatne. W tej chwili już prowadzimy takie analizy - mówi prezes MPK Krzysztof Dębiński. - Każdy pasażer wchodzący do autobusu, jest rejestrowany w systemie i to jest przedmiot do analiz i liczenia pasażerów, jednak w naszych zaplanowanych badaniach potrzebujemy zdecydowanie więcej informacji. Niewątpliwie jednak dane z bramek w autobusach są punktem wyjściowym do badań - zaznacza prezes MPK.

Zaplanowane badania mają objąć wszystkie linie na terenie miasta i sąsiednich gmin oraz wszystkie kursy realizowane autobusami MPK. Poza sprawdzeniem liczby osób wsiadających i wysiadających, urzędnicy dowiedzą się również, skąd, dokąd i w jakim celu jeżdżą mieszkańcy. - Liczymy na to, że dzięki badaniom uda się jeszcze znaleźć jakiś obszar rynku, który w tej chwili jest jeszcze niezagospodarowany i że będziemy w stanie dla niego stworzyć ciekawą ofertę. Chcemy przy okazji podnieść standard naszych usług - dodaje kierownik referatu infrastruktury w siedleckim urzędzie miasta.

Zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Siedlcach można się spodziewać jeszcze w tym roku.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawa. W środę Dzień Integracji w metrze

Komunikacja

Warszawa. W środę Dzień Integracji w metrze

inf. pras. 21 września 2021

Uber planuje banować pasażerów z najniższymi ocenami

Komunikacja

Warszawa. Bilet za PET lub za puszkę. Na razie do kina

Mobilność

Pomorski bilet będzie się nazywał „FALA”

Mobilność

Warszawa. Więcej pasażerów komunikacji. W 2018 r. prawie 1,2 mld

Komunikacja

Zobacz również:

Warszawa. W środę Dzień Integracji w metrze

Komunikacja

Warszawa. W środę Dzień Integracji w metrze

inf. pras. 21 września 2021

Uber planuje banować pasażerów z najniższymi ocenami

Komunikacja

Warszawa. Bilet za PET lub za puszkę. Na razie do kina

Mobilność

Pomorski bilet będzie się nazywał „FALA”

Mobilność

Warszawa. Więcej pasażerów komunikacji. W 2018 r. prawie 1,2 mld

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5