Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Siedlce przyglądają się nowym technologiom w autobusach

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-11-17 10:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Siedlce przyglądają się nowym technologiom w autobusach
fot. MPK Siedlce
Firma MPK Siedlce przez prawie dwa tygodnie testowała najnowszy model autobusu miejskiego produkowanego przez koncern Mercedesa. Przedsiębiorstwo chce zapoznać się z najnowszymi technologiami, szczególnie w kontekście przygotowywania się do zakupów w ramach nowej perspektywy finansowej UE.

Po ulicach Siedlec kursował Mercedes Citaro 628 02 w wersji 12-metrowej, w którym znajduje się 27 miejsc siedzących. Pojazd wyposażony jest w silnik EURO VI o pojemności 7,2dm3, z systemem rekuperacji energii, umożliwiającym do 8% oszczędności w zużyciu paliwa przy eksploatacji w warunkach miejskich. Uzyskana w trakcie hamowania pojazdu energia magazynowana jest w kondensatorach i oddawana do układu elektrycznego pojazdu, co odciąża pracę alternatorów.

W autobusie, poza typowymi udogodnieniami dla pasażerów, zamontowane zostały podświetlenia w postaci pomarańczowych taśm LED na poręczach umożliwiających lepszą ich lokalizację osobom słabowidzącym.

Być „na bieżąco”

Przewoźnik na czas testów wyposażył autobus we wszystkie systemy umożliwiające stuprocentowe wykorzystanie pojazdu na lokalnych liniach, dzięki czemu był w pełni dostosowany do systemu Siedleckiej Karty Miejskiej, a więc miał zamontowane kasowniki i specjalny komputer pokładowy.

- Chcemy znać nowości na rynku. Jest to nam potrzebne, by pogłębiać naszą wiedzę i doświadczenie, by śledzić rynek i znać to, co jest dostępne - wyjaśnia prezes MPK Krzysztof Dębiński. Jak dodaje, testy nowych pojazdów są nieodłącznym elementem przygotowywania się do zakupów dofinansowywanych w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, a ta na lata 2014 – 2020 ma nakładać sporo restrykcji jeśli chodzi o specyfikacje pojazdów.

Ekologia przede wszystkim

W ostatnich latach MPK Siedlce inwestowało w tabor z nastawieniem na zakupy pojazdów ekologicznych. - Myślę, że co do ekologiczności naszych pojazdów nie mamy się czego wstydzić. 11 naszych Mercedesów, które kupiliśmy, to pojazdy spełniające normę EEV, czyli wyższą niż obowiązująca wtedy Euro5. Jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw byliśmy użytkownikami autobusów z silnikami Euro6 - wyjaśnia prezes MPK. Miasto głęboko rozważa na przyszłość także zakupy pojazdów, które emitują jeszcze mniej szkodliwych substancji, a także bezemisyjnych. - Jednak co do zakupów elektrycznych czy hybrydowych autobusów, musimy znać warunki dofinansowania w programach i kalkulować to, bo autobus elektryczny jest dużo droższy w zakupie, potrzebna jest też specjalna infrastruktura do obsługi tych autobusów i musi się nam to wszystko opłacać - dodaje Krzysztof Dębiński.

Siedlecki przewoźnik może jednak jeszcze dość długo zastanawiać się nad zakupami. Unijne nabory wniosków rozpoczną się prawdopodobnie nie wcześniej niż w II kwartale przyszłego roku. Zakupy mogłyby zatem ruszyć najwcześniej w roku 2017. Maksymalne dofinansowanie na zakup taboru będzie wynosiło do 80%. Wciąż nie ma jednak jeszcze szczegółowych warunków dofinansowywania tego typu projektów dla województwa mazowieckiego.

To pierwsze testy taboru w siedleckim MPK w tym roku. W roku 2014 przedsiębiorstwo testowało autobus hybrydowy MAN Lion's City Hybryd A37.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Belgijskie Kortrijk z tramwajem albo autobusem. Testowali Van Hoola

Przestrzeń

Belgijskie Kortrijk z tramwajem albo autobusem. Testowali Van Hoola

Michał Szymajda 27 października 2015

Krakowskie MPK testuje autobus z systemem odzyskiwania energii

Komunikacja

Krakowskie MPK testuje autobus z systemem odzyskiwania energii

Witold Urbanowicz 28 września 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS