Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Siedlce chcą zakupić elektrobusy. Przy wsparciu rządowego Programu Elektromobilności

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2017-02-09 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Siedlce chcą zakupić elektrobusy. Przy wsparciu rządowego Programu Elektromobilności
Fot. MPK Siedlce
Władze Siedlec planują przystąpić do rządowego Programu Elektromobilności. Dzięki pilotażowemu działaniu, miasto, podobnie jak inne samorządy, może otrzymać duże dofinansowanie do wdrażania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w transporcie publicznym.

Jak czytamy w Planie Rozwoju Elektromobilności, we współpracy Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, określone zostaną miasta pilotażowe, w których przetestowane zostaną możliwości i warunki przejścia na elektryczny transport publiczny. Pilotaż będzie obejmował komunikację zbiorową, indywidualną oraz infrastrukturę ładowania. Możliwe jest określenie więcej niż jednego miasta dla pilotażu, oddzielnie dla autobusów elektrycznych i ich stacji ładowania oraz indywidualnych pojazdów upowszechnianych w ramach nowych modeli biznesowych.

- Na to wezwanie rządu samorząd miasta odpowiedział w ten sposób, że my jesteśmy zainteresowani skorzystaniem z takiego pojazdu, oczywiście jeśli program przyniesie pozytywny efekt i będzie w miarę atrakcyjny program wsparcia - mówi o udziale Siedlec w Programie Elektromobilności wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki.

- Sam program pilotażowy polegałby na dokładnym obserwowaniu zachowania się tych autobusów, zachowania baterii, częstotliwości ładowania, wszelkich parametrów technicznych, jak one się będą zachowywały, ile km przejadą przy jednym załadowaniu - wyjaśnia prezes MPK Siedlce Krzysztof Dębiński. Miasto zgłosiło chęć zakupu 10 autobusów. Zakupy są jednak planowane najwcześniej w roku 2019, o ile w ogóle doszłyby do skutku. - Z mojej oceny wynika, że do tego czasu musimy we własnym zakresie kupić jeszcze dwa dodatkowe pojazdy, które spełniają normy emisji spalin Euro 6. Przy średnim wieku taboru, który wynosi ok. 10 lat, musimy systematycznie wymieniać naszą flotę - podkreśla prezes MPK Siedlce.

Miasto deklaruje chęć zakupu autobusów elektrycznych, o ile uda mu się pozyskać solidne dopłaty zarówno do taboru, jak i do stacji ładowania. W innym wypadku samorządu prawdopodobnie nie byłoby stać na tak duży wydatek.

Elektromobilność jest jednym z kluczowych obszarów określonych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Program ma na celu stworzenie dogodnych warunków dla upowszechniania korzystania z pojazdów elektrycznych, w tym głównie zbiorowego transportu miejskiego, opartego zarówno o autobusy elektryczne, jak i pozostałe środki transportu wykorzystujące napęd elektryczny wraz z infrastrukturą ładowania - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju. Efektem wdrażania Programu Elektromobilności z perspektywy miast ma być poprawa jakości życia mieszkańców poprzez m.in.: ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, obniżenie hałasu oraz poprawę dostępności i komfortu komunikacji miejskiej.

List intencyjny w sprawie przystąpienia samorządów do Programu Elektromobilności zostanie podpisany 20 lutego.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Czy autobusy elektryczne są też dla mniejszych miast? Siedlce liczą

Prawo & Finanse

Czy autobusy elektryczne są też dla mniejszych miast? Siedlce liczą

Łukasz Pastor 07 sierpnia 2015

MAN dostarczy autobus dla Siedlec

Komunikacja

MAN dostarczy autobus dla Siedlec

Jakub Dybalski 22 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS