Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rzeszów stawia na CNG, hybrydy, elektryki i…. monorail

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-04 13:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rzeszów stawia na CNG, hybrydy, elektryki i…. monorail
fot. Artnowo, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Rzeszów od 12 lat eksploatuje pojazdy z napędem CNG. Obecnie stanowią one 40% floty MPK. Miasto dalej chce stawiać na niskoemisyjne środki transportu – nie tylko autobusy gazowe. W dalszym ciągu stolica Podkarpacia chce zrealizować kolej jednoszynową.

W ostatnich latach Rzeszów zrealizował projekty transportowe o wartości 500 mln zł. Obejmowały one przebudowę układu komunikacyjnego, wdrożenie systemu ITS, a także odmłodzenie floty pojazdów. Kupiono m.in. 70 nowych autobusów, w tym 30 zasilanych wysokosprężonym gazem ziemnym.

Biorąc pod uwagę także wcześniejsze inwestycje, 40% floty pojazdów MPK stanowią autobusy zasilane CNG. – Od 12 lat eksploatujemy autobusy CNG i Mercedesy Citaro bardzo dobrze się sprawują. Jesteśmy z tego napędu zadowoleni, nie mamy z tym żadnych problemów. Warto jednak pamiętać, że na użytkowanie transportu niskoemisyjnego trzeba jednak wydawać więcej pieniędzy niż na zwykły transport – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Inwestycji w niskoemisyjne środki transportu nie ułatwia brak spójnej polityki państwa w tym zakresie. – Autobusy CNG opłacały się do 2013 r., gdy nie było akcyzy na gaz. Teraz wozokilometr wykonywany przy pomocy autobusu CNG jest o 30 gr droższy niż przy klasycznym autobusu z dieslem – wylicza Ustrobiński. Rzeszów spotkał ten sam problem, co wcześniej Poznań, który w części pojazdów przestawił się na inny rodzaj paliwa.

Rzeszów, mimo tych przeciwności, nie rezygnuje jednak z pojazdów CNG. – Mimo wszystko uważamy, że korzyści zdrowotne czy niższej emisji warte są tych pieniędzy i będziemy ten transport w rozsądnym zakresie rozwinąć – mówi Marek Ustrobiński. Miasto nie będzie się jednak ograniczało tylko i wyłącznie do CNG. – Zamierzamy w przyszłym roku uruchomić linię elektryczną „0”, która będzie jeździć po centrum miasta. Chcemy także spróbować hybryd – mówi Ustrobiński.

Stolica Podkarpacia chce też oprzeć transport o komunikację szynową. – Ponieważ jedynym środkiem transportu jest autobus, a miasto się rozwija, chcemy wprowadzić transport szynowy, ale o piętro wyżej – czyli bezkolizyjny monorail. To będzie uzupełnione przez kolej aglomeracyjną. Wspólnie z marszałkiem w ramach perspektywy 2014-2020 chcemy przesadzić mieszkańców z samochodów do transportu publicznego – mówi Marek Ustrobiński. To ostatnie jest szczególnie ważne, gdyż codziennie do 200-tysięcznego miasta wjeżdża 150 tys. samochodów.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rzeszów: Po usprawnieniu komunikacji o 10% więcej pasażerów

Mobilność

Rzeszów: Po usprawnieniu komunikacji o 10% więcej pasażerów

Witold Urbanowicz 03 listopada 2016

Rzeszów: Nawet 60% pojazdów z alternatywnym zasilaniem

Komunikacja

Rzeszów: Nawet 60% pojazdów z alternatywnym zasilaniem

Witold Urbanowicz 17 listopada 2015

Rzeszów ze zintegrowanym systemem transportowym

Komunikacja

Rzeszów ze zintegrowanym systemem transportowym

Fiszer Kasper 03 listopada 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS