Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ruszył tramwaj w Waszyngtonie

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2016-02-28 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Global Rail News/Reuters/Wamu.org

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ruszył tramwaj w Waszyngtonie
Fot. Mariordo, lic. CCA 4.0/Wikimedia Commons
W sobotę, po kilkunastu latach sporów i dyskusji, problemów finansowych oraz wielu zmian koncepcji, udało się uruchomić w stolicy Stanów Zjednoczonych linię tramwajową. Tym samym na ulice Waszyngtonu tramwaj powrócił po 54 latach nieobecności.

Kilkuset mieszkańców przyszło na inaugurację połączenia tramwajowego w Waszyngtonie. - Jest mi niezmiernie miło poinformować, że tramwaj jest gotowy do eksploatacji - powiedziała burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser. - Chcę podziękować mieszkańcom ulic H Street oraz Benning Road za ich cierpliwość w czasie budowy infrastruktury oraz testów systemu. Teraz, w ramach podziękowań, w początkowym okresie eksploatacji linii przejazdy tramwajem będą darmowe - dodała.

Linia tramwajowa Waszyngtonu biegnie ulicą H Street i łączy stację kolejową Union z ulicą Benning Road. Odcinek jest pierwszym elementem zapowiadanego wcześniej systemu tramwajowego Waszyngtonu. Jeszcze w 2005 roku zakładano, że pierwszy odcinek sieci zostanie uruchomiony w 2006 roku oraz że do 2030 roku w mieście będzie 40 km linii tramwajowych. Wartość całej inwestycji szacowano wówczas na 1 mld dolarów, tymczasem budowa i uruchomienie pierwszego, liczącego 3,9 km linii, pochłonęła już 200 mln dolarów. Z planowanych 40 km sieci dziś mówi się o budowie jednej trzeciej tego, co wówczas zakładano.

W czasie ceremonii otwarcia burmistrz Bowser zapowiedziała wsparcie projektu wydłużenia istniejącej linii w kierunku wschodnim. Prace planistyczne w tym zakresie są już prowadzone. - Nie może być tak, że linia kończy się w samym środku ulicy, a tak jest właśnie teraz. Dlatego musimy tramwaj skomunikować z metrem. Tak jak z jednej strony łączy się ze stacją kolejową, tak na drugim krańcu musi być skomunikowany z metrem przy Benning Road - podkreśla.

Tramwaje będą kursowały od poniedziałku do soboty. Niedziele będą zarezerwowane na prace utrzymaniowe. Darmowe przejazdy będą obowiązywały przynajmniej przez pół roku. Pięć tramwajów będzie obsługiwało osiem przystanków w takcie 15-minutowym. Szósty tramwaj czeka w tej chwili na naprawę. Po jego ponownym uruchomieniu, częstotliwość kursowania będzie większa - nawet do sześciu tramwajów na godzinę. Na razie zarządca transportu nie spodziewa się zbyt dużego zainteresowania linią, szczególnie że na podobnej trasie kursuje linia autobusowa X2, z której każdego dnia korzysta około 16 tys, pasażerów.

Pierwszy tramwaj (konny) w Waszyngtonie został uruchomiony w 1862 roku. W kolejnych latach sieć była rozbudowywana i elektryfikowana. Ostatni tramwaj przejechał ulicami Waszyngtonu 28 stycznia 1962 roku. System, po 100 latach funkcjonowania, został wyparty przez autobusy. Sprawa tramwajów powróciła dopiero w roku 2002, kiedy zaczęto rozważać budowę sieci oraz planowanie budżetu inwestycji. Od tamtego momentu do uruchomienia pierwszej nitki większego systemu minęło prawie 14 lat.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Przestrzeń

Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Witold Urbanowicz 12 kwietnia 2016

Tramwaje Śląskie projektują nową linię i remonty

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie projektują nową linię i remonty

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS