Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rusza wyczekiwany tramwaj do Fordonu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-01-16 10:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rusza wyczekiwany tramwaj do Fordonu
fot. Gotowski
Rusza wyczekiwany tramwaj do Fordonu
Rusza wyczekiwany tramwaj do Fordonu
Rusza wyczekiwany tramwaj do Fordonu
Rusza wyczekiwany tramwaj do Fordonu
W sobotę 16 stycznia od pierwszego kursu o godz. 4:38 rusza nowa, 9,5-kilometrowa linia tramwajowa do bydgoskiego Fordonu, a oficjalne otwarcie nastąpi w południe. To jedna z największych inwestycji tramwajowych ostatnich lat. Prace trwały dwa lata.

Tramwaje będą woziły mieszkańców Fordonu od pierwszego kursu o godz. 4:38. Oficjalne otwarcie zaplanowano 16 stycznia o godz. 12:00 na pętli awaryjnej przy Korfantego. Dla mieszkańców przygotowano m.in. wystawę fotograficzną poświęconą tramwajom, stary tabor tramwajowy, tort, grochówkę, a także liczne konkursy. Przez dwa dni linie tramwajowe 3, 5, 7 i 10 będą wozić mieszkańców za darmo.

Fordon marzył o tramwaju tak naprawdę już od dawna. Pierwsza wzmianka pojawiła się już w 1900 r.w kontakcie zawartym między miastem a prywatnym przedsiębiorcą. Ostatecznie jednak powstała linia tylko do Skrzetuskiej. Po raz kolejny temat powrócił w 1949 r. w koncepcjach rozbudowy sieci, prezentowanych przez MPK.

Temat nabrał znaczenia po tym, jak Fordon w 1973 r. został częścią Bydgoszczy. Na przełomie lat 70. i 80. zaczęto tutaj budować wielkie osiedle, wkrótce zamieszkało tutaj 70 tys. osób. Od początku myślano o budowie szybkiego tramwaju i kolei miejskiej, tym bardziej, że samo osiedle jest znacznie oddalone od centrum i skomunikowane za pomocą właściwie jednej drogi.

Szanse na realizację blisko 10-kilometrowej trasy wzdłuż Lewińskiego, Akademickiej i Andersa przyniosło dopiero wejście do Unii Europejskiej. Umowę na realizację prac, opiewającą na kwotę 290 mln zł, podpisano w październiku 2013 r. Inwestycję miało zrealizować konsorcjum, przewodzone przez firmę Gotowski. Inwestycja została zgłoszona do odbiorów 16 listopada 2015 r.

Długość linii wynosi blisko 10 km. Na trasie przewidziano 13 przystanków i trzy pętle. Elementem inwestycji jest 545-metrowa estakada z przystankiem przesiadkowym nad stacją Bydgoszcz Wschód. W sumie ułożono 23 km torów, zmodernizowano 9 km ulic, zamontowano 250 nowych sygnalizatorów. Za pętlą Łoskoń powstała niewielka zajezdnia. Oprócz siedmiu torów postojowych wybudowano siedem torów odstawczych, halę serwisową oraz budynek zaplecza socjalnego.

Budowa torowiska wiązała się też, że z przebudowa układu drogowego. Jak przypomina wykonawca, na ul. Akademickiej pomiędzy Jasiniecką i Igrzyskową dobudowano drugą jezdnię. Zmodernizowano też kilka odcinków i skrzyżowań na ul. Andersa. Na przyległych ulicach wybudowano cztery ronda. Wydłużono też przebieg ulicy Orląt Lwowskich (do Andersa) i Andersa (do Geodetów).

Do pętli Łoskoń z centrum dojadą linie 3 i 5. Wcześniej na pętli Niepodległości skończą linie 7 i 10. Nową trasę, oprócz oczywiście starych wagonów, będzie obsługiwało dwanaście Swingów, wyprodukowanych przez bydgoską Pesę. Opóźnienie w dostawach wymusiło niewielkie przesunięcie terminu otwarcia z początku stycznia właśnie na 16 stycznia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bydgoszcz: Rozbudowana Kujawska z tramwajem. Miasto kupi 15 wozów

Przestrzeń

Bydgoszcz: Rozbudowana Kujawska z tramwajem. Miasto kupi 15 wozów

Witold Urbanowicz 04 lutego 2016

Po Fordonie plany tramwajowe Bydgoszczy już skromniejsze

Komunikacja

Po Fordonie plany tramwajowe Bydgoszczy już skromniejsze

Witold Urbanowicz 16 października 2015

Plany tramwajowe Bydgoszczy. Blisko 3 km nowych tras

Prawo & Finanse

Plany tramwajowe Bydgoszczy. Blisko 3 km nowych tras

redakcja 03 lipca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5