Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ruda Śląska zawiesza tramwajową osiemnastkę

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-01-29 13:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ruda Śląska zawiesza tramwajową osiemnastkę
Osiemnastka na pętli Ruda Śląska Chebziefot. WU
W połowie lutego zamknięta zostanie kolejna trasa tramwajowa na Śląsku. Z powodu złego stanu mostu na ulicy Piastowskiej zostanie zawieszona linia nr 18. Z decyzją nie zgadzają się Tramwaje Śląskie. Czy osiemnastka zniknie już na zawsze?

Osiemnastka, łącząca pętle Bytom Stroszek i Ruda Śląska Chebzie, zniknie za nieco ponad dwa tygodnie. – Planowany termin zawieszenia to 14 lutego. Zgodę muszą wydać jeszcze władze gmin – mówi Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP. Tramwaj zostanie zastąpiony linią autobusową 118, łączącą pętlę Bytom Dworzec z Rudą Śląską Chebzie. Dodatkowo zostanie uruchomiona linia tramwajowa nr 30 pomiędzy Bytomiem Stroszkiem a pętlą Zabrze Biskupice, pokrywająca się mniej więcej z obecnym północnym odcinkiem linii nr 18.

Dalsze funkcjonowanie osiemnastki uniemożliwia stan mostu na ul. Piastowskiej nad Bytomką. – Decyzja została podjęta przez władze miasta. Firma, której zlecono ekspertyzę, stwierdziła, że cała przeprawa jest w złym stanie – mówi Adam Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Miasto zawiesza przedwcześnie?

Przewoźnik nie podziela stanowiska samorządu. – Nie zgadzamy się z tą decyzją i jej nie rozumiemy. Można byłoby dokonać drobnych prac modernizacyjnych i liftingowych, dzięki którym tramwaj mógłby dalej jeździć do generalnego remontu mostu – mówi Zowada. Spółka dysponuje dokumentacją takich prac, wykonaną na własny koszt. Ruda Śląska nie była jednak zainteresowana takim rozwiązaniem.

Czy osiemnastka zniknie już na zawsze? – Na razie mówi się o jej zawieszeniu – podkreśla rzecznik Tramwajów Śląskich. Jego ostrożność nie jest jednak pozbawiona podstaw. Istnienie osiemnastki było już nieraz kontentowane przez mieszkańców i władze Rudy Śląskiej – za sprawą złego stanu infrastruktury i nietypowego układu, wpływającego na bezpieczeństwo ruchu. Na ulicach Piastowskiej i Wolności poprowadzony jest jeden tor z mijankami. Torowisko znajduje się przy krawędzi jezdni w pasie w kierunku Bytomia. Tramwaje w kierunku Chebzia jadą niejako pod prąd – w przeciwną stronę względem ruchu samochodowego.

Inne miasta rozwijają, a nie zwijają

Tramwaje Śląskie zdają sobie sprawę z mankamentów osiemnastki. – Linia w aktualnej formie – ze starym torowiskiem w jezdni i jednym torem – wielu osobom może nie odpowiadać – przyznaje Andrzej Zowada. Jak podkreśla – nie musi to być stan permanentny. – Można byłoby ją przebudować i zmodernizować , przygotować tam, gdzie to możliwe, drugi tor. Mamy też wersję rozwojową – z dobudową łuku w stronę Zabrza na skrzyżowaniu ul. Wolności i Zabrzańskiej. Pozwoliłoby to na skomunikowanie tej części Rudy z Zabrzem. Jest potencjał – jest dworzec. Teraz mieszkańcy mają rzadko jeżdżącą linię 139 – mówi Zowada.

– Niestety mimo naszych starań władze Rudy Śląskiej podjęły taką, a nie inną decyzję. Większość samorządów patrzy w przeciwną stronę i rozwija tramwaje – podkreśla Andrzej Zowada, wymieniając ostatnią decyzję Katowic o przedłużeniu jednej z tras tramwajowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Osiemnastka już nie wróci do Rudy Śląskiej

Komunikacja

Osiemnastka już nie wróci do Rudy Śląskiej

Witold Urbanowicz 13 lutego 2015

Tramwaje Śląskie zoptymalizowane. Zagrożone odcinki jednotorowe?

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie zoptymalizowane. Zagrożone odcinki jednotorowe?

Witold Urbanowicz 15 stycznia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5