Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Rowery na kolei

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2013-10-02 13:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rowery na kolei
JM
O ile władze miast co raz częściej zaczynają dostrzegać rowery, to na kolei wciąż jest dużo do zrobienia. - Na szczęście się to zmienia. Widzimy, że przewoźnicy kolejowi zaczynają się zastanawiać, czy rowerzysta nie jest przypadkiem nowym podróżnym - komentuje Marek Nitkowski, członek zarządu Kolei Wielkopolskich.

Na kolei wciąż rowerzyści bywają traktowani jako intruzi i problem. Spora część taboru, nawet relatywnie nowego, nie jest przystosowana do wygodnego przewożenia jednośladów. -Obserwowaliśmy w zeszłych latach wielki pęd do kupowania autobusów szynowych mniejszej lub większej gramatury. Było wielkie zastanawianie się nad tym, czy ten autobus musi mieć wszystko - np. dwie toalety czy może w ogóle żadnej. Ostatecznie jednak pojazdy, które jeszcze w niektórych województwach jeżdżą, są bez np. miejsca na większy bagaż czy rower. Na szczęście się to zmienia. W pojazdach, które obecnie są produkowane bądź modernizowane, jest taka przestrzeń - mówił Marek Nitkowski podczas debaty o kondycji transportu publicznego, zorganizowanej w ramach kieleckich targów Transexpo.

Kolejną barierą jest konieczność kupowania dodatkowego biletu za rower. - Widzimy, że przewoźnicy kolejowi zaczynają się zastanawiać, czy opłata za przewóz roweru jest konieczna. Być może w rzeczywistości znalazł się bowiem nowy, dodatkowy podróżny, który nie korzysta z samochodu, a dojeżdża rowerem jakąś odległość i w rzeczywistości jest z przewoźnikiem kolejowym - zauważył Nitkowski.

Jak dodał, ogromną rolę we wprowadzeniu ułatwień dla rowerzystów odegrać mogą organizatorzy. - Niestety nie we wszystkich województwach widać chęć takich działań - ubolewa Marek Nitkowski. Jak dodaje, w województwie wielkopolskim myślą o ograniczeniu opłat za przewóz rowerów. - Dzisiaj są jeszcze opłaty, ale w kolejnych latach możemy spodziewać się, że ta opłata zejdzie do minimum, albo nie będzie jej w ogóle - przekonuje Nitkowski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nieznajomość rowerowych przepisów problemem polskich służb?

Prawo & Finanse

Nieznajomość rowerowych przepisów problemem polskich służb?

Rafał Stawecki 22 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS