Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rewitalizacja linii nadmorskiej wąskotorówki nie jest zagrożona

Dalej Wstecz
Autor:

Anna Kostecka

Data publikacji:
2014-05-09 09:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rewitalizacja linii nadmorskiej wąskotorówki nie jest zagrożona
dworzec w Rewalufot. (GRAD), lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Urząd Gminy Rewal ogłosił w kwietniu przetargi na rewitalizację zabytkowej linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Wykonawcy zostali już wybrani. Gmina zapewnia, że w budżecie zarezerwowano środki na realizację zadania.

Zamówienie w przetargu na dokończenie robót budowlanych budynków dworców kolejowych w Śliwinie, Niechorzu – Latarni i Trzęsaczu, zostało udzielone firmie Mirtech Mirosław Skrzeczkowski. Budowę dworca kolejowego w Pogorzelicy dokończy natomiast firma: Rzemieślniczy Zakłada Budowlany Czesław Chmielewski. Szczegółowe informacje na temat przetargów realizowanych w ramach projektu znajdują się na stronie internetowej gminy Rewal.

- Projekt jest realizowany od 2011r., natomiast prace związane z w/w zadaniami rozpoczną się po podpisaniu umów z wykonawcami wyłonionymi w ramach prowadzonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego – mówi Wioletta Brzezińska, sekretarz gminy Rewal.

Projekt „Rewitalizacji zabytkowej linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gminie Rewal – remont budynków i budowli wraz z zagospodarowaniem terenu” obejmuje takie zadania jak:
  • Roboty kolejowe - budowa nowej nawierzchni torowiska na odcinku Trzęsacz – Pogorzelica, oświetlenie peronów.
  • Przebudowę zabytkowego budynku dworca w Rewalu i Niechorzu.
  • Budowa budynku dworca w Trzęsaczu, Śliwinie, Niechorze – latarnia
  • Przebudowa ulicy Pałacowej i Dworcowej w Trzęsaczu oraz ulicy Dworcowej w Rewalu
  • Modernizacja taboru kolejowego
  • Wyposażenie personelu w umundurowanie
  • Informatyzacja punktów informacji turystycznej
  • Zakup wyposażenia galerii modeli kolejki
Problemy finansowe

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, obecne zadłużenie gminy Rewal wynosi 136 mln zł. Dług ten wykryła Regionalna Izba Obrachunkowa. Władze gminy musiały opracować plan naprawy finansów. Dopiero po uzyskaniu akceptacji RIO może on stać się podstawą do uchwalenia budżetu.

Czy finansowanie prac przy rewitalizacji wąskotorówki jest zagrożone? - W budżecie gminy Rewal zostały zapewnione środki na realizację projektu – zapewnia Brzezińska.

Zamiast na plaże, przejazd koleją

Nadmorska Kolej Wąskotorowa jest ważnym elementem lokalnej turystyki. - W województwie zachodniopomorskim niewiele jest ofert turystycznych wykorzystujących zabytki techniki. Przykładem takiego zabytku techniki jest Nadmorska Kolei Wąskotorowa, która uatrakcyjnia ofertę turystyczną nie tylko Gminy Rewal ale również całego województwa - podkreśla sekretarz gminy. - Dowodem jej atrakcyjności jest fakt, iż po powrocie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej na tory od 1 maja, w ciągu 4 dni przewiozła ponad 4 000 osób - dodaje.

- Realizacja projektu jest alternatywą dla plaż. Bałtyckie morze to nie tylko plaża, dzięki Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej turyści otrzymują możliwość zapoznania się z unikatowym, działającym zabytkiem techniki – podkreśla Brzezińska. - Wykorzystanie zasobów dziedzictwa kultury technicznej do celów turystycznych wpłynie stymulująco na całokształt funkcjonowania gospodarczego zarówno w skali lokalnej, jak również w skali regionalnej – dodaje.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Parowozy na wąskich torach odchodzą w ciszy

Komunikacja

Parowozy na wąskich torach odchodzą w ciszy

Kasper Fiszer 17 sierpnia 2014

Sochaczewska wąskotorówka wróciła do puszczy

Komunikacja

Sochaczewska wąskotorówka wróciła do puszczy

Kasper Fiszer 15 sierpnia 2014

W maju startuje Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Komunikacja

W maju startuje Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Michał Lange 15 kwietnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5