Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Przyszłość transportu to pojazd autonomiczny?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-06-03 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Przyszłość transportu to pojazd autonomiczny?
Czy wkrótce zwykłe samochody i autobusy zostaną zastąpione przez autonomiczne?fot. Kasper Fiszer.
Czy wkrótce po drogach poruszać się będą głównie pojazdy bezobsługowe? Mają one być odpowiedzią na próby zwiększenia bezpieczeństwa ruchu. Bezpośrednią przyczyną znakomitej większości wypadków jest bowiem błąd leżący po stronie kierowcy. Dziejące się przemiany w motoryzacji mogą być natomiast dużą szansą dla polskiego przemysłu samochodowego.

Podczas majowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego sporo miejsca poświęcono przyszłości transportu. Jak stwierdzili paneliści sesji dotyczącej elektromobilności, to właśnie napęd elektryczy oraz ekonomia współdzielenia będą najprawdopodobniej wyznaczać kierunki rozwoju motoryzacji, zmieniając definicję zarówno komunikacji indywidualnej, jak i zbiorowej. Sprzyjać ma temu bowiem powstawanie systemów wypożyczalni pojazdów o alternatywnym wobec silnika benzynowego systemie zasilania.

Wyeliminowanie kierowcy szansą na radykalną poprawę bezpieczeństwa

Pobocznym wątkiem dyskusji była natomiast kwestia roli kierującego pojazdem. Jak zasugerował Piotr Moncarz, członek rady nadzorczej Electromobility Poland, przewodniczący US-Polish Trade Council i doradca prezydenta Katowic ds. współpracy z Doliną Krzemową, kluczową zmianą powinna stać się automatyzacja prowadzenia. – Co roku na drogach na świecie zabijany jest 1 mln 250 tys. ludzi. Inżynierowie twierdzą, że nie da się na to nic poradzić, a 93 proc. wypadków śmiertelnych spowodowane jest błędem kierowcy – argumentował.

– Jeśli z pojazdu nie usuniemy kierowcy, to zajmowanie się pozostałymi siedmioma procentami przypadków jest stratą czasu – przekonywał. – Przyszłością są więc samochody autonomiczne. Nie możemy sobie pozwolić na inne rozwiązanie – dodał, wskazując, że kolejne 4,5 mln ludzi rocznie jest ciężko poszkodowanych w wyniku wypadków na drogach, co często prowadzi do ich niepełnosprawności. – To więcej niż w związku ze wszystkimi toczącymi się wojnami, które codziennie pokazywane są w telewizji, łącznie – wskazywał, dodając, że jest odpowiedzialnością zarówno inżynierów, jak i polityków, by statystyki te uległy poprawie.

Polskie doświadczenia dobrą bazą do tworzenia nowoczesnych pojazdów

Zdaniem prelegenta zmiany techniczne, które czekają światowy rynek motoryzacyjny, są dużą szansą dla polskiej gospodarki nie tylko w kontekście autobusów, ale także mniejszych samochodów. – Znany dotychczas pojazd spalinowy był bowiem już skostniały w swojej stuletniej tradycji, a teraz powstaje coś nowego, i to w dziedzinie, w której Polska naprawdę jest dobra – ocenił. – Mamy świetnych informatyków, cybernetyków i matematyków. To nie były ważne dziedziny dla samochodu spalinowego, a dla elektrycznego są bardzo istotne – tłumaczył.

Przekonywał też, że dobrą bazą dla rozwoju przemysłu są dotychczasowe doświadczenia działających w Polsce montowni producentów samochodów. – Nadchodzi czas, by lata doświadczeń w tym zakresie zdyskontować – przekonywał. – Nadchodzące zmiany to także duża szansa dla świata w kontekście wspomnianej statystyki wypadków – dodał.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jechaliśmy bez kierowcy. Wrażenia z przejazdu EZ10

Komunikacja

Jechaliśmy bez kierowcy. Wrażenia z przejazdu EZ10

Jakub Dybalski 28 kwietnia 2017

Jak zmienią się miasta dzięki pojazdom autonomicznym?

Mobilność

Jak zmienią się miasta dzięki pojazdom autonomicznym?

Roman Czubiński 01 marca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5