Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Przyciski dla pieszych aktem dyskryminacji. Zajmie się tym RPO

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-10-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Przyciski dla pieszych aktem dyskryminacji. Zajmie się tym RPO
fot. Henryk Borawski, lic. CC 3.0przejście dla pieszych z sygnalizacją
Czy piesi są dyskryminowani w warszawskich systemach detekcji? Tak twierdzą przedstawiciele „Zielonego Mazowsza”, którzy złożyli w tej sprawie pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich zdaniem przyciski dla pieszych, nagminnie montowane przy warszawskich „zebrach”, mają na celu utrudnienie ruchu pieszych w mieście.

„Od lat Warszawa wyrzuca grube pieniądze na montowane niezgodnie z prawem urządzenia mające na celu utrudnianie ruchu pieszych w mieście, czyli przyciski dla pieszych (a raczej przeciw pieszym). Pomimo pism, wyjaśnień i happeningów, nie widać jakiejkolwiek racjonalizacji działań w tym zakresie - jeżeli już, kosztowna psychoza postępuje. (Ostatnio zamontowane zostały przyciski na skrzyżowaniu Nowy Świat-Świętokrzyska - miasto wskazało tym samym, że na skrzyżowaniu dwóch trotuarów obecność pieszych powinna być wyjątkiem, a nie regułą. Nie zamontowano przy tym przycisku od strony wyjścia z metra - przecież stamtąd nie powinien nadchodzić żaden pieszy, prawda?) W związku z tym postanowiliśmy podejść do sprawy systemowo i wystąpić do Rzecznika Praw Obywatelskich o pomoc w rozwiązaniu problemu dyskryminacji pieszych w systemach detekcji, w tym w szczególności w Warszawie, gdzie problem występuje na niespotykaną gdzie indziej skalę” - piszą aktywiści na stronie Społecznego Rzecznika Niemotoryzowanych.

Społecznicy są przekonani, że ich wystąpienie do RPO było konieczne ze względu na coraz dalej posunięte, nieracjonalne wydawanie środków publicznych na rozwiązania niezgodne z prawem. Według nich przyciski dla pieszych wpływają na pogorszenie bezpieczeństwa ruchu. Stanowią one również przejaw dyskryminacji szczególnie wobec osób starszych, niepełnosprawnych i o ograniczonych zdolnościach ruchowych (jak matki z dziećmi). Ale de facto szkodzą wszystkim uczestnikom ruchu, w tym kierowcom, którzy muszą liczyć się z pieszymi przyzwyczajanymi przez drogowców do niezwracania uwagi na światła.

- Liczymy na to, że przy wsparciu RPO uda się wreszcie rozwiązać problem, który miasto konsekwentnie pogłębia, pomimo nagłaśniania, wysyłanych pism i organizowanych demonstracji – komengtują przedstawiciele „Zielonego Mazowsza”.

Wniosek złożono w środę. Zawiera on prośbę o interwencję w zakresie niezgodnego z prawem stosowania przycisków na skrzyżowaniach w Warszawie oraz zmianę prawa sprzyjającego dyskryminacji pieszych na drogach.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5