Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Prezydent Świętochłowic: Zbyt mało pieniędzy dla metropolii Śląska

Dalej Wstecz
Autor:

Agnieszka Serbeńska

Data publikacji:
2017-03-22 09:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prezydent Świętochłowic: Zbyt mało pieniędzy dla metropolii Śląska
Świętochłowicefot. Drozdp, lic. domena publiczna
– Diabeł tkwi w szczegółach, a tych ciągle nie ma zbyt wiele – Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, podsumowuje uchwaloną ustawą o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Podchodzi do niej z dużą ostrożnością.

– Metropolia w pełni zacznie działać dopiero od 1 stycznia 2018 r. To jak w najbliższych miesiącach zostanie przygotowane jej funkcjonowanie, będzie kluczowe dla ewentualnych korzyści, które ma przynieść – uważa prezydent Kostempski.

Jego obawy budzą możliwości finasowania przez samorządy wspólnych działań oraz skala rządowego wsparcia. – Moim zdaniem kwota 250 mln zł nie wystarczy, by szybko zmienić region – przekonuje. Według niego za te pieniądze nie da się zorganizować transportu publicznego czy zadbać o plany zagospodarowania przestrzennego, a to przecież zadania nowej metropolii. – Bez większych pieniędzy w przyszłości może się okazać, że będzie to kadłubowa struktura – przewiduje.

Akt obarczony brakiem zaufania

– Obecny rząd bardziej od wzmacniania samorządów stawia na recentralizację. Dlatego z dużą ostrożnością podchodzę do tej ustawy. Zasada ograniczonego zaufania jest tutaj jak najbardziej wskazana – twierdzi.

Włodarz Świętochłowic przypomina, że miasta śląskiej aglomeracji niedawno miały formalną możliwość utworzenia metropolii. Rząd Prawa i Sprawiedliwości odstąpił jednak od uruchomienia uchwalonej przez Platformę Obywatelską ustawy o związkach metropolitalnych. – Owszem, nie była idealna, ale należało ją jedynie poprawić, a nie wyrzucać do kosza, tak jak zrobiło to PiS. Tamta wersja mogła z powodzeniem funkcjonować, gdyby wydano do niej rozporządzenia wykonawcze – przekonuje.

Kostempski patrzy na dedykowaną regionowi ustawę z perspektywy pełnionej w latach 2011–2015 funkcji przewodniczącego Górnośląskiego Związku Metropolitarnego. – Cieszę się, że metropolia staje się bardziej sformalizowana. Ustawa metropolitalna dla Śląska naprawdę była potrzebna i to wiemy nie od dziś – przyznaje prezydent. – Z drugiej strony, jeśli wejdziemy w szczegóły okaże się, że zadania powierzone związkowi metropolitarnemu są raczej ograniczone – zauważa.

Cień na intencjach legislatora

Ponadto Kostempski zastrzega, że nie zgadza się rozwiązaniem zabraniającym zasiadanie prezydentom miast w zarządzie metropolii. – Mają silny mandat społeczny pochodzący z bezpośrednich wyborów i dlatego mogą osobiście decydować o kluczowych sprawach.
 
– Obawiam się, że rządzący napisali ustawę nie dla obecnych samorządowców, ale dla tych którzy będą zarządzali miastami w przyszłej kadencji. Zmiany, np. jeśli chodzi o ograniczenie kadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów, rzucają cień na pozornie dobre intencje inicjatorów ustawy – podsumowuje prezydent.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
We wnętrzu nowych moskiewskich tramwajów [zdjęcia]

Przestrzeń

We wnętrzu nowych moskiewskich tramwajów [zdjęcia]

Witold Urbanowicz 21 marca 2017

PKS Polonus testuje (najpewniej) najkrótszy autobus w Polsce

Komunikacja

PKS Polonus testuje (najpewniej) najkrótszy autobus w Polsce

Jakub Dybalski 21 marca 2017

Śląsk. Metropolii łatwiej rozwiązać problem smogu

Przestrzeń

Śląsk. Metropolii łatwiej rozwiązać problem smogu

Agnieszka Serbeńska 21 marca 2017

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS