Partnerzy serwisu:
Mobilność

Prezydent Jaworzna: Marzą mi się modułowe autobusy elektryczne

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-11-30 09:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prezydent Jaworzna: Marzą mi się modułowe autobusy elektryczne
fot.
– Lata temu nasza miejska firma transportowa była skansenem, w którym powiewem nowości był piętnastoletni, używany autobus. Mogłem albo wszystko zmienić, albo zlikwidować firmę i zdać się na usługi prywatnego przewoźnika. Postanowiliśmy zrobić to pierwsze – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, które właśnie kupuje 22 autobusy elektryczne.

– Kupujemy 22 autobusy elektryczne. Jeszcze jeden już od dawna jeździ po jaworznickich ulicach. Przejechał ponad 100 tys. km mamy więc największe, ponad roczne, doświadczenie z takim pojazdem w Polsce. I wynika z niego, że nie ma się czego obawiać – wyjaśniał prezydent Silbert podczas dyskusji o elektromobilności na Forum Nowej Gospodarki w Krakowie. – Na razie nie zdarzył nam się żaden kłopot, z którym nie potrafilibyśmy sobie poradzić. Współpracujemy z firmą Solaris. To partner, którego wybraliśmy po sprawdzeniu właściwie wszystkich konstrukcji dostępnych na rynku, łącznie z autobusem z Chin. Nawet podczas bieżącej eksploatacji zauważyliśmy kilka drobnych mankamentów, które zostały błyskawicznie naprawione.

– Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy zintegrowany system zarządzania transportem. Od 2005 r. mamy Jaworznicką Kartę Miejską z tanim biletem. Działa choć po sąsiedzku, na Górnym Śląsku, ŚKUP ma problemy. Zawsze innowacyjność jest na pierwszym miejscu, zresztą sam jestem wielbicielem innowacyjności – zaznaczał.

– Ktoś kiedyś powiedział, że elektryki nie są potrzebne, bo diesele działają wiele lat i działają dobrze. To nieprawda. Nigdy nie działają dobrze, bo dymią, a stare diesele dymią bardzo mocno. Wciąż uważam, że węgiel powinien być głównym paliwem polskiej energetyki – przynajmniej, póki nie znajdziemy dobrego zamiennika – ale będzie dobrze, jeśli będziemy zasilać jaworznickie autobusy, naszą jaworznicką energią – twierdził. – Tym bardziej, że to tanie. Przejechanie 100 kilometrów autobusem elektrycznym kosztuje mniej niż jedną trzecią tego, co trzeba by było wydać na paliwo autobusu z silnikiem diesela. Osobno warto wspomnieć o tym, że autobus elektryczny to konstrukcja względnie prosta. Na pewno nie wymaga takiego zaangażowania i remontów jak zwykły autobus.

Autobusy na wymienne baterie?

– Wiemy jakie bariery i ryzyka wiążą się z elektrycznym transportem. Rzecz jasna nie wiemy wszystkiego. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że w ciągu kilku lat, w ciągu których będziemy eksploatować kupowane właśnie autobusy, nastąpi jakiś przełom technologiczny jeśli chodzi o zasilanie i nasze pojazdy nagle staną się przestarzałe. Dlatego w przyszłości chcemy korzystać z pojazdów o konstrukcji modułowej, w której np. baterie będą wymienne i ładowane automatycznie. Dziś nasz system polega na doładowywaniu pojazdu pantografem na codziennej trasie i ładowaniu go w nocy stabilnym, „mniejszym” prądem. Automaty, które miałyby wymieniać baterie to zupełnie inny sposób ładowania, być może tak będzie wyglądała przyszłość tego rodzaju transportu – zastanawiał się prezydent Jaworzna.

– Marzy mi się, żeby autobusy były napędzane superkondensatorami. To chyba przyszłość, jeśli uda się pokonać pewne bariery techniczne. Wiem, że chińskim Shenzen jeździ już taki pierwszy tramwaj i sobie radzi, ale jest doładowywany minimum co kilka kilometrów i tam jest to prostsze.

Zakazać dymienia w centrach miast

– W ciągu najbliższych trzech lat połowę tras autobusowych w naszym mieście, czyli szacuję, że będzie to ponad 2 mln km rocznie, będą obsługiwały autobusy elektryczne. Będziemy więc najbardziej „zelektryzowanym” miastem w Polsce jeśli porównać liczbę mieszkańców i wielkość taboru elektrobusowego. Nie mamy zamiaru na tym poprzestać.

– Moim zdaniem największymi barierami są te o charakterze prawnym i politycznym. Jeśli nie dojdziemy do sytuacji, w której w centrach miast będzie po prostu zakaz poruszania się pojazdami spalinowymi, choćby w sytuacjach gdy w powietrzu będzie przekroczony poziom pyłów, to miasta nie postawią na transport elektryczny, bo on jest po prostu droższy – przestrzegał. – Skorzystaliśmy z dobrodziejstwa Unii Europejskiej, która chętnie dopłaca do transportu niskoemisyjnego, ale zdaję sobie sprawę, że niedługo to źródło pieniędzy się skończy. Na razie łapiemy okazję, wierząc, że robimy dobrze i póki co okazuje się, że nasza decyzja jest słuszna.

fot. UMJaworzno, lic. CC BY-SA 4.0, wikimedia commons

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS