Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Prezydent Jaśkowiak zniecierpliwiony: Poznań Główny wymaga konkretów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-03-24 17:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prezydent Jaśkowiak zniecierpliwiony: Poznań Główny wymaga konkretów
fot. Michał Szymajda
Poznań wciąż czeka na zrealizowanie projektu, który naprawi błędy popełnione podczas poprzedniej inwestycji dworcowej. Na razie nie kończą się jednak dyskusje o zagospodarowaniu międzytorza i przywróceniu w tym obszarze funkcji dworcowych. – Życzyłbym wojewodzie i zarządowi PKP, by przeszli na etap konkretów, realizacji i prac – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nowy dworzec w Poznaniu, będący częścią centrum handlowego, od początku, od momentu oddania w 2012 r., budzi sporo kontrowersji – zwłaszcza w kontekście rozwiązań funkcjonalnych czy skomunikowania ze wszystkimi peronami.

Od dłuższego czasu trwają dyskusje na temat zagospodarowania międzytorza i szerzej – tzw. Wolnych Torów po wschodniej stronie stacji i torów. Poprzedni projekt deweloperski dla obszaru starego dworca w międzytorzu został wyrzucony do kosza – zmieniały się zarządy PKP SA, co miało wpływ na kierunki inwestycyjne, do dyskusji włączył się też wojewoda, który odmówił wydania decyzji lokalizacyjnej. Jednym z powodów była zbyt mała przestrzeń przeznaczona dla podróżnych (ok. 7,5% powierzchni).

Wojewoda powołał zespół specjalistów, który miał wypracować propozycje zmian w całym poznańskim węźle kolejowym. W sumie zgłosił on 11 postulatów. Zostały one przekazane do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Nadal jednak stary dworzec, znacznie wygodniejszy i lepiej położony, nadal pozostaje nieczynny dla pasażerów.

Sytuacją zdają się być już zniecierpliwione władze Poznania. – Ubolewam nad tym, że ze strony PKP i obecnego rządu, temat się ślimaczy – jest tyle mówienia i gadaniny, a braku konkretów. My ze swojej strony, jako miasto, zrobiliśmy wszystko, co trzeba było zrobić. To jest drugi pod względem przepustowości dworzec w Polsce po Warszawie Centralnej. Życzyłbym wojewodzie i zarządowi PKP, by przeszli na etap konkretów, realizacji i prac – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Czy Poznań ma szansę na dobry i funkcjonalny projekt? – Zawsze jest szansa, wszystko można poprawić, tylko trzeba dobrej woli i kompetencji – dodaje Jaśkowiak.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Postulaty ws. poznańskiego dworca u ministra Adamczyka

Przestrzeń

Postulaty ws. poznańskiego dworca u ministra Adamczyka

Witold Urbanowicz 08 lutego 2017

Kolej miejska na towarowej obwodnicy Poznania

Komunikacja

Kolej miejska na towarowej obwodnicy Poznania

Martyn Janduła 30 stycznia 2017

Wielkopolski wojewoda bierze sprawę poznańskiego dworca w swoje ręce

Przestrzeń

Wielkopolski wojewoda bierze sprawę poznańskiego dworca w swoje ręce

Wielkopolski urząd wojewódzki 12 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS