Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Poznańska Kolej Metropolitalna: Wszystko gotowe do startu

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-05-25 12:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznańska Kolej Metropolitalna: Wszystko gotowe do startu
fot. Roman Czubiński
Poznańska Kolej Metropolitalna: Wszystko gotowe do startu
Poznańska Kolej Metropolitalna: Wszystko gotowe do startu
Koleje Wielkopolskie deklarują gotowość do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Od 10 czerwca liczba pociągów na czterech pierwszych trasach zostanie zwiększona tak, by w godzinach szczytu odjazdy następowały co pół godziny, a poza nimi – nie rzadziej niż co godzinę. Jedynym wyjątkiem będzie, z powodów technicznych, trasa do Grodziska Wielkopolskiego.

Docelowo sieć PKM ma objąć wszystkie linie kolejowe wychodzące z węzła poznańskiego. Na razie jednak dodatkowe kursy zostaną uruchomione na odcinkach z Poznania do Wągrowca i Grodziska Wielkopolskiego (linia oznaczona jako PKM3), Jarocina (PKM4) i Nowego Tomyśla (PKM2). We wrześniu dołączy do nich krótki odcinek do Swarzędza (PKM5). Do pozostałych 5 stacji końcowych (Wronki, Gniezno, Rogoźno Wielkopolskie, Września i Kościan) PKM zacznie kursować do roku 2021. Uruchomienie tych tras jest warunkowane zakończeniem modernizacji infrastruktury, ale także pozyskaniem nowego taboru (na razie Koleje Wielkopolskie zamówiły cztery 5-członowe elektryczne zespoły trakcyjne). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Pociąg zamiast samochodu

Punktem wyjścia było zapotrzebowanie na większą ofertę przewozową na trasach z okolicznych miejscowości do Poznania. – Rozpoczęliśmy rozmowy ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań i poszczególnymi zainteresowanymi samorządami, by doprowadzić do zwiększenia liczby połączeń i zaoferować mieszkańcom atrakcyjną alternatywę dla samochodu – wspomina wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Jak wynika z przygotowanych zestawień, również czas dojazdu pociągiem w godzinach szczytu w każdej relacji jest krótszy niż z wykorzystaniem samochodu.

Zagęszczenie rozkładu jazdy wymagało jednak zwiększonych nakładów finansowych. Po wielu miesiącach udało się osiągnąć pełne porozumienie co do wysokości dopłat, których łączna wysokość w tym roku wyniesie ok. 3,5 mln zł, a w pierwszym pełnym roku – 7 mln.

Partnerzy samorządowi projektu PKM to 5 powiatów i 15 miast. – Wszystkie samorządy okazały zrozumienie i odpowiedzialnie podeszły do tematu. Jestem przekonany, że ta oferta spotka się z zainteresowaniem podróżnych, a przez węzeł poznański będzie się przemieszczało znacznie więcej, niż obecne 57 tysięcy pasażerów na dobę – ma nadzieję wicemarszałek. Przewoźnikiem będą Koleje Wielkopolskie.

Kompromis w sprawie finansowania

– Głównym czynnikiem powodzenia projektu jest jego finansowanie. Były na ten temat różnice zdań, jednak udało się osiągnąć kompromis. Otwarcie przedstawialiśmy swoje racje – dodaje prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Prezydent podkreśla znaczenie PKM dla odkorkowania miasta. – Na trasach PKM jest 55 węzłów przesiadkowych z 4,5 tys. miejsc parkingowych poza Poznaniem. Pozwoli to zatrzymać samochody dalej od miasta – zaznacza.

Kolej metropolitalna to, według zapowiedzi zainteresowanych, dopiero wstęp do współpracy w aglomeracji. – Metropolia będzie budowana w oparciu o zdrowe fundamenty. Nikt nie będzie jeździł na mapę, przerzucając koszty na innych – zapewnia Jaśkowiak.

– Gdy powoływaliśmy do życia stowarzyszenie, było wiele pytań o cel takiego działania – przypomina wiceprezes stowarzyszenia starosta poznański Jan Grabkowski. Jak ocenia, główną korzyścią jest powstanie forum do rozwiązywania wspólnych problemów i rozstrzygania sporów między gminami. Stowarzyszenie jest też instytucją pośredniczącą dla 800 mln zł środków unijnych. – Realizujemy z nich takie inwestycje, jak wspomniane węzły przesiadkowe, drogi rowerowe czy zakup autobusów elektrycznych. Chcemy namówić do korzystania z PKM wszystkich mieszkańców – deklaruje Grabkowski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Od czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna

Komunikacja

Od czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna

Jan Gładysiak 20 kwietnia 2018

Poznańska Kolej Metropolitalna dotrze do Leszna?

Komunikacja

Poznańska Kolej Metropolitalna dotrze do Leszna?

Jakub Madrjas 28 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5