Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań ma nowy System Informacji Miejskiej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-08-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Poznań ma nowy System Informacji Miejskiej
fot. UM Poznań
Od przyszłego miesiąca rozpocznie się wymiana systemu informacji miejskiej w Poznaniu. To potężna operacja, która obejmie nie tylko tabliczki z nazwami ulic czy numerami domów, ale informacje pasażerską, drogowskazy i punkty informacji turystycznej. Miasto zmienia jeden z podstawowych elementów identyfikacji każdej aglomeracji na świecie.

W ramach informacji pasażerskiej już z początkiem września 2017 roku zmieni się grafika wszystkich materiałów umieszczanych w gablotach wiat przystankowych i autobusowych, w tym schematy linii komunikacji miejskiej. Nowością będzie wprowadzenie na wiatach do końca 2017 roku kolorowych kółek z numerami linii tramwajowych, a także wyrazistych tablic z nazwami przystanków. Kolejnym elementem będzie oznakowanie terenów nadwarciańskich, które już w niewielkim fragmencie pojawiło się w tym roku w ramach przystanków tramwaju wodnego, czy plaż miejskich.



Pylony z mapami atrakcji turystycznych oraz kierunkowskazy pojawią się prawdopodobnie w przyszłym sezonie. W niedługim natomiast czasie zostanie zrealizowane oznakowanie Plażojady - szlaku rowerowego łączącego trzy poznańskie jeziora: Rusałka, Strzeszyńskie i Kierskie. Zmieni się także oznakowanie cmentarzy. Zgodnie z nową koncepcją oznakowana została podlegająca Zarządowi Zieleni Miejskiej Cytadela oraz niektóre parki i tereny zielone.

Oznakowanie miasta, zabytków, rzeki…

- Nowa księga SIM zawiera wszystkie elementy, na których powinien opierać się dobrze zaprojektowany, spójny i funkcjonalny system informacji - informuje Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta. - Określona została czcionka, podstawowe zasady konstruowania oznakowań w zależności od miejsca i odbiorcy, do którego skierowany jest komunikat, a także zestaw dedykowanych miastu atrakcyjnych ikon - dodaje plastyk miejski.

Zgodnie z nowym SIM zaprojektowane zostały tablice adresowe i ulicowe, kierunkowskazy kierujące pieszych, informacja dla kierowców, pylony miejskie w podziale na pylony śródmiejskie, osiedlowe i historyczne, piesze węzły komunikacyjne, informacja historyczna, a także cała informacja pasażerska dla użytkowników komunikacji miejskiej. System objął także szczegółowe oznakowanie rzeki Warty oraz terenów zielonych i rekreacyjno- sportowych.

SIM to wizerunek miasta

To ważna zmiana, choć nie każde miasto zdaje sobie sprawę z tego jak istotna. Np. w Warszawie mało kto zdawał sobie sprawę jak istotne będzie wprowadzenie spójnej graficznie informacji miejskiej kilkanaście lat temu. Dziś charakterystyczne tabliczki z niebieską nazwą ulicy i mniejszym, czerwonym paskiem z nazwą dzielnicy, są znakiem rozpoznawczym stolicy, kopiowanym przez inne ośrodki. Sami warszawiacy nie zwracają uwagi na spójny system, który w istotny sposób porządkuje miasto.

W Poznaniu pierwszy system powstał 14 lat temu, ale jak przyznają urzędnicy, po prostu się zestarzał. Jego braki wyszły na jaw, gdy próbowano oznaczyć przejście podziemne pod ul. Matyi. Dlatego w zeszłym roku miasto rozpisało przetarg na nowy system, w którym miały być zawarte dobre praktyki związane z tym starym. System zaprojektowało ostatecznie konsorcjum firm DoubleBrand i Kreativia.

– Udało nam się stworzyć kompleksowe opracowanie, które obejmuje wszystkie obszary informacji w przestrzeni miasta. To ważne zarówno dla wizerunku, jak i promocji miasta - wyjaśnia Patryk Pawełczak, doradca prezydenta. - Mając tak spójny system, możemy go wykorzystywać w akcjach informacyjnych. Mamy także materiał graficzny do kampanii społecznych.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5