Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Poznań będzie szkolił rowerzystów

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2017-04-07 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań będzie szkolił rowerzystów
rower w Poznaniufot. MOs810, lic. CC 3.0
W tym roku Poznań wdroży pilotażowe szkolenia dla rowerzystów. Wśród odbiorców mają znaleźć się zarówno dorośli, jak i dzieci. Miasto finansuje je z własnych środków i zapowiada kontynuację w przyszłych latach.

Poznań to pierwsze polskie miasto, które postanowiło z własnych funduszy zorganizować szkolenia dla rowerzystów. Edukowani będą zarówno dorośli, jak i dzieci. O szczegóły tego ciekawego projektu zapytaliśmy dyrektora poznańskiego Wydziału Transportu i Zieleni.

Rafał Stawecki, transport-publiczny.pl: Skąd wziął się pomysł na szkolenia rowerzystów? To samodzielna inicjatywa Urzędu Miasta, czy odpowiedź na apele mieszkańców/radnych?

Violetta Wabińska-Chmielewska, dyrektor Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania: Szkolenia dla rowerzystów są w naszej opinii jednym z działań, które powinny zostać wdrożone przez wszystkie miasta chcące zwiększać ruch rowerowy i uczynić go bezpiecznym - a Poznań do takich należy. Postulat organizacji szkoleń dla cyklistów znalazł się wśród ustaleń audytu polityki rowerowej BYPAD z końca 2015 roku.

Jaka formę będą miały szkolenia dla dorosłych, a jaką dla dzieci?

Szkolenia dla dorosłych będą oparte na wspólnym przejeździe po wybranej przez trenera i osobę szkoloną trasie. Mamy nadzieję, że zgłoszą się na nie osoby, które poruszają się rowerem, ale boją się wyjechać na niektóre ulice Poznania same. Oczekujemy, że trenerzy pokażą bezpieczne zachowania i być może zaproponują alternatywne warianty dojazdu zapewniające osobom szkolonym większe poczucie bezpieczeństwa.

W odniesieniu do szkoleń dla młodzieży - zakładamy, że co najmniej 600 dzieci odbędzie zajęcia w formie warsztatów lub prezentacji, a co najmniej 200 wyjedzie z instruktorami na drogi . Uważamy, że szkolenia praktyczne mają dużo większe znaczenie, gdyż dzięki nim młodzi rowerzyści nabędą wiedzę umożliwiającą samodzielne, bezpieczne poruszanie się po mieście. Ważne jest zatem, aby chętni mogli skorzystać z takiej formy szkolenia. Oczywiście, oczekujemy, że instruktorzy zaproponują przejazdy trasami o możliwie małym natężeniu ruchu.

Kto będzie prowadził zajęcia? Na czym w szczególności skoncentrują się prowadzący zajęcia? W ostatnim czasie pojawiły się nowe udogodnienia, nieznane niektórym rowerzystom(np. śluzy rowerowe). Czy program szkoleń obejmie również zagadnienia związane z korzystaniem z tego rodzaju infrastruktury?

Obecnie trwa konkurs dla organizacji pozarządowych mający wyłonić wykonawcę przedmiotowych szkoleń. Szczegółowy program działań i doświadczenie osób szkolących stanowią jedne z kryteriów, na podstawie których Wydział Transportu i Zieleni będzie oceniał oferty. Rozwiązanie konkursu nastąpi pod koniec kwietnia 2017r. Wtedy dowiemy się, jakie dokładnie zostaną zaproponowane programy szkoleń.

Z jakich funduszy zostaną sfinansowane szkolenia? Czy miasto otrzymało na to dofinansowanie unijne?

Szkolenia będą finansowane ze środków miasta.

Czy miasto planuje powtarzanie szkoleń, np. co roku?

Tegoroczne szkolenia traktujemy jako pilotażowe. Jeżeli ich ocena wypadnie pozytywnie, będziemy ubiegać się o środki na takie działania również w kolejnych latach.

Pomysł na szkolenia cyklistów przez doświadczonych instruktorów jest niewątpliwie ciekawy i warty wdrożenia. Nie należy jednak zapominać, że podobne działania mogą być dopełnieniem, ale nie substytutem inwestycji w coraz lepszą infrastrukturę rowerową.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ikea robi rowery miejskie. Skręcasz go sobie sam

Mobilność

Ikea robi rowery miejskie. Skręcasz go sobie sam

Jakub Dybalski 26 marca 2017

Londyn ma problem. Czy taksówka to transport publiczny?

Komunikacja

Londyn ma problem. Czy taksówka to transport publiczny?

Jakub Dybalski 17 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS