Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Poznań będzie miał rowerową drogówkę

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2017-03-20 09:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań będzie miał rowerową drogówkę
policja rowerowa w Minneapolisfot. Tony Webster, lic. CC 2.0
Od kwietnia poznańskie ulice patrolować będzie pierwsza w Polsce policyjna drogówka na rowerach. To odpowiedź na dynamicznie rosnącą liczbę użytkowników dwóch kółek. „Zroweryzowani” policjanci mają reagować na wykroczenia popełniane zarówno przez cyklistów, jak i kierowców.

Zalety rowerowych patroli policji dostrzeżono w wielu krajach. Generują znacznie niższe koszty niż patrole samochodowe, są znacznie wydajniejsze niż patrole piesze i ułatwiają szybkie interwencje w obszarach o znacznym natężeniu ruchu (np. centrach miast) czy parkach. Sam rower stanowi również efektywne i usankcjonowane prawnie narzędzie przymusu bezpośredniego, pomagające w szybkim unieszkodliwianiu zagrożeń.

Rowerowe patrole zawitały także do polski, choć do tej pory stosowały go jedynie oddziały prewencji. Wkrótce to się jednak zmieni. Od kwietnia jednośladów używać zacznie również - jako pierwszy w Polsce -wydział ruchu drogowego w Poznaniu. W skład nowej formacji wejdą dwie policjantki i dwaj policjanci, którzy wyjadą na ulice miasta w kwietniu br.

Najpierw edukacja

Poznańska drogówka argumentuje powołanie „rowerowej” formacji dynamicznym wzrostem liczby rowerzystów i koniecznością wyjścia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zdecydowanie większej mobilności. Policjantom na rowerach dużo łatwiej poruszać się po centrum, docierając do miejsc w rozbudowywanej strefie Tempo 30 i korzystając z rowerowych udogodnień niedostępnych samochodom (np. kontrapasów).

Głównym zadaniem rowerowego patrolu będzie reagowanie na wykroczenia popełniane przez kierowców i rowerzystów. Pierwsze działania mają mieć wymiar głównie edukacyjny. Funkcjonariusze uczulą uczestników ruchu na zasady wzajemnego poszanowania na drodze. Jeśli działania profilaktyczne nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, policjanci nie zawahają się przed wystawianiem mandatów.

Jazda rowerem wyczula

Rowerowe patrole – oprócz oczywistych zalet związanych z mobilnością i ekonomią – mogą przynieść inne korzyści istotne z punktu bezpieczeństwa ruchu rowerowego. Mowa o uczuleniu policjantów na problemy, z jakimi najczęściej spotykają się cykliści na drogach: nieustępowaniu pierwszeństa na przejazdach, wyprzedzaniu w zbyt bliskiej odległości czy blokowaniu ścieżek przez nielegalnie parkujące samochody.

Pozytywne zadziałać może też wzbudzenie wśród kierujących świadomości, że cyklista, któremu właśnie zajechali drogę lub wyprzedzili niebezpiecznie blisko może być policjantem, który wystawi im mandat.

Dlatego warto, by rowerowi policjanci nie skupiali całości swoich działań na innych rowerzystach. Na wykroczenia popełniane przez użytkowników dwóch kółek należy reagować, ale trzeba pamiętać, że za większości wypadków z udziałem cyklistów odpowiadają kierowcy.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Polski pieszy – cukrzyk leczony przez zagłodzenie

Felietony i komentarze

Polski pieszy – cukrzyk leczony przez zagłodzenie

Dominik Wójcik 27 lutego 2017

NIK: Nieskuteczne działania policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych

Prawo & Finanse

NIK: Nieskuteczne działania policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych

Rafał Stawecki 18 listopada 2016

Ottawa. Metr od roweru. Policja ma bat na kierowców

Komunikacja

Ottawa. Metr od roweru. Policja ma bat na kierowców

jd/inf. pras. 30 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS