Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Powiat sokołowski stawia na niskoemisyjność

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2017-02-06 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Powiat sokołowski stawia na niskoemisyjność
Fot. Grzegorz W. Tężycki, GFDL/Wikimedia Commons
Powiat sokołowski ma jeszcze nieco ponad tydzień na złożenie wniosku do Regionalnego Instrumentu Terytorialnego o dofinansowanie zaplanowanych inwestycji, które mają zmienić oblicze transportu w obszarze samorządu. Działania planowane wspólnie z partnerskimi gminami pochłoną 55 mln zł i zapewnią nowe drogi, energooszczędne oświetlenie, ścieżki rowerowe, centrum przesiadkowe, parkingi i wypożyczalnie rowerów.

- W ramach pieniędzy z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego zrealizujemy przebudowę ok 30 km dróg powiatowych i gminnych. Przebudujemy drogi na terenie miasta Sokołów Podlaski oraz gmin: Sokołów Podlaski, Sabnie, Jabłonna Lacka - wyjaśnia Daniel Szewczak z Wydziału Dróg Publicznych sokołowskiego starostwa. Planowana przebudowa dróg obejmuje również budowę ścieżek rowerowych przy drogach powiatowych. Mają one mieć charakter komunikacyjny i mają łączyć większe zakłady pracy na terenie pow. sokołowskiego. Dodatkowo połączą one siedziby gmin z siedzibą starostwa. - Ścieżki będą także komunikowały gminy z planowanym centrum przesiadkowym przy ul Targowej, będącym bazą PKS Sokołów Podlaski - dodaje kierownik Wydziału Dróg Publicznych. Samorząd liczy, że dzięki unijnemu dofinansowaniu uda się łącznie wybudować ok. 50 km ścieżek.

Wokół centrum przesiadkowego

Poddziałanie 4.3.1 "Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej" to jeden z elementów Regionalnego Instrumentu Terytorialnego Mazowsza, dzięki któremu samorządy w formie konkursów mogą ubiegać się o pieniądze na inwestycje m. in. w infrastrukturę. - W naszym projekcie chodzi o to, by w jednym miejscu skupić jak najwięcej form transportu. Mamy tutaj formę transportu niezmotoryzowanego - rowery, mamy komunikację publiczną - PKS oraz komunikację prywatną. Dodatkowo zbudujemy parkingi w formule "parkuj i jedź", a poza tym powstaną parkingi dla rowerów przy centrum przesiadkowym - tłumaczy Szewczuk. Kolejnym elementem projektu jest utworzenie bezpłatnej wypożyczalni rowerów. Dwa punkty powstaną na terenie Sokołowa, jeden punkt w gm. Sabnie i jeden w gm. Jabłonna Lacka. - Ze względu na odległość ok 10-11 km od miasta nie wiemy, jak to się sprawdzi. Liczymy jednak na to, że ta odległość nie będzie dużym problemem, by pokonać ją rowerem - dodaje. Wtedy samorząd będzie myślał o kolejnych wypożyczalniach.

Potrzebne dofinansowanie

Centrum przesiadkowe w Sokołowie Podlaskim, zintegrowane z gminami powiatu dzięki poprawie jakości dróg, ma stać się punktem przesiadkowym dla tych, którzy chcieliby wyjechać poza teren powiatu. Projekt był opracowywany wspólnie z innymi powiatami oraz z władzami Siedlec, gdzie również znajdzie się centrum przesiadkowe, ale większe - integrujące również kolej. - Dzięki tak opracowanej strategii transportowej mieszkaniec naszego powiatu będzie mógł wyjechać z domu samochodem, pozostawić auto na parkingu przy ul. Targowej w Sokołowie, pojechać autobusem do Siedlec, a tam przesiąść się w pociąg do stolicy - dodaje Daniel Szewczuk.

Czas na złożenie wniosku samorząd miał pierwotnie do grudnia minionego roku, jednak Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przesunęła termin na połowę lutego. Samorząd ma już gotowy i poprawiony wniosek. Powiat i partnerskie gminy liczą, że dofinansowanie do wartej 55 mln zł inwestycji uda się pozyskać w pełnej kwocie. Jeśli projekt otrzyma dofinansowanie, pierwsze prace przy budowie zintegrowanego centrum przesiadkowego ruszą w Sokołowie Podlaskim jeszcze w tym roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Montreal. W centrum miasta będą podgrzewane chodniki

Przestrzeń

Montreal. W centrum miasta będą podgrzewane chodniki

Roman Czubiński 05 lutego 2017

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS