Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Poprawia się dostępność lotniska w Rębiechowie. Teraz autobus z Sopotu, niedługo PKM

Dalej Wstecz
Autor:

Rydzyński Paweł

Data publikacji:
2013-12-30 10:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poprawia się dostępność lotniska w Rębiechowie. Teraz autobus z Sopotu, niedługo PKM
fot. Tomasz KolowskiTommy jr, Wikimedia
Zrobiony został kolejny krok w kierunku poprawy dostępności transportem zbiorowym lotniska Gdańsk-Rębiechowo. Od 4 stycznia bezpośrednia linia autobusowa połączy Sopot z trójmiejskim lotniskiem. Za rok do Rębiechowa dojedzie Pomorska Kolej Metropolitalna.

Trasa autobusu 122 (ZTM Gdańsk), kursującego do tej pory na trasie od stacji PKP Gdańsk Wrzeszcz do Sopotu, od stycznia zostanie wydłużona do lotniska. Autobus ten będzie kursować co godzinę. – Dzięki nowej trasie nie tylko sopocianie ale również mieszkańcy gdańskich dzielnic północnych zyskają nowe bezpośrednie połączenie z portem lotniczym – mówi Sebastian Zomkowski, wicedyrektor ZTM Gdańsk.

O uruchomienie bezpośredniej linii łączącej Sopot z lotniskiem od wielu lat zabiegali mieszkańcy oraz lokalne media. Należy jednak zauważyć, że nie jest to pierwsze działanie wydatnie poprawiające dostępność Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

Więcej autobusów

Dojazd do Rębiechowa komunikacją zbiorową przez lata był bardzo utrudniony, przede wszystkim z powodu bardzo poważnej kongestii ruchu na ul. Słowackiego (łączącej lotnisko z Wrzeszczem), na której w godzinach szczytu przejazd nawet bardzo krótkiego odcinka zajmował kilkadziesiąt minut. Przed Euro 2012 otwarty został jednak – na całej trasie pomiędzy lotniskiem i Wrzeszczem – 4-pasmowy odcinek „Nowej” Słowackiego, który problem korków w dużej mierze rozwiązał. Jednak jeszcze przed jego otwarciem, ZTM Gdańsk zmienił trasę autobusu 210, łączącego lotnisko z centrum Gdańska. Autobusy 210 przestały kursować przez Wrzeszcz, omijając najbardziej zakorkowany odcinek miasta. Od kilku lat funkcjonuje także bezpośredni autobus (510; ZKM Gdynia) z lotniska do centrum Gdyni.

Pociąg też będzie

Na prawdziwą poprawę dostępności Rębiechowa przyjdzie jednak czas po otwarciu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, której jeden z przystanków znajdować się będzie przy lotnisku. Otwarcie linii PKM Wrzeszcz – Banino zaplanowane jest na połowę 2015 r. Pociągi zawierające się w szeroko pojętym projekcie PKM łączyć będą lotnisko zarówno z centrum Gdańska, jak i z centrum Gdyni, a także z miejscowościami leżącymi na Kaszubach (na początku z powiatem kartuskim i kościerskim, a w kolejnych latach, po wyremontowaniu linii Lipusz – Bytów, także z powiatem bytowskim). Dojazd z lotniska zarówno do stacji Gdańsk, jak i Gdynia Gł., a także do Kartuz, zajmować będzie ok. 25 min (do Kościerzyny – ok. 35-40 min). Obecnie dojazd autobusem miejskim do centrum Gdańska bądź Gdyni, w przypadku braku jakichkolwiek kłopotów na drogach, zajmuje, w najlepszym razie, 35-40 min.

Rozkład PKM nie został jeszcze opublikowany, jednak według wstępnej koncepcji, pociągi na linii Wrzeszcz-Banino kursować będą z częstotliwością co 15 min. Co drugi pociąg kursować ma w relacji Gdańsk – lotnisko – Gdynia, a pozostałe: w relacji do Kartuz lub Kościerzyny.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pierwszy pociąg na torach PKM

Komunikacja

Pierwszy pociąg na torach PKM

Paweł Rydzyński / Jakub Madrjas 13 sierpnia 2014

Półroczne utrudnienia w Gdańsku związane z budową PKM

Przestrzeń

Półroczne utrudnienia w Gdańsku związane z budową PKM

Jakub Madrjas 12 lipca 2013

Elektryfikacja PKM to nie wszystko

Przestrzeń

Elektryfikacja PKM to nie wszystko

Jakub Madrjas 21 marca 2013

 

 

 

 

 

 

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS