Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PolskiBus na Ukrainie? Jeszcze sporo brakuje

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-12-17 11:16
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PolskiBus na Ukrainie? Jeszcze sporo brakuje
fot. PolskiBus
Przedstawiciele PolskiegoBusa przyznają, że monitorują rynek ukraiński. – Jestem przekonany, że będzie się szybko rozwijał – tłumaczy rzecznik firmy Piotr Pogonowski. Ale do tego, by przejechać z Warszawy do Kijowa czerwonym autokarem droga jeszcze daleka.

Pogonowski odpowiedział na pytania o rynek ukraiński, które zadał mu serwis cfts.org.ua. – Jestem przekonany, że rynek ukraiński jest atrakcyjny i będzie się szybko rozwijał – przyznał. Dodał jednak, że istnieją bariery, które powstrzymują przewoźnika do uruchomienia tam połączeń. Za kluczowe czynniki uznaje jakość lokalnych dróg, przejrzystość przepisów i łatwość w przekraczaniu granicy. Tylko poprawa w każdym z tych elementów umożliwia uruchomienie usług, bo wszystkie w znaczącym stopniu decydują o komforcie podróży.

PolskiBus to spółka powstała cztery lata temu, założona przez szkockiego magnata z branży transportowej sir Briana Soutera. Szkot przeniósł na polski rynek model znany z ojczyzny, tzn. podróż w odpowiednim komforcie, za stosunkowo niewielkie pieniądze (konkurencyjne wobec podróży pociągiem), w dodatku wzbogacone o dynamiczną sprzedaż i promocje. Efektem była mała rewolucja w sposobie poruszania się między miastami w Polsce. Do tej pory kto nie musiał korzystać z autokarów, raczej je omijał, bo kojarzyły się ze zdezelowanymi ciasnymi pojazdami. PolskiBus jest tani, również niezbyt przestronny, ale daje możliwość podróży w sposób stosunkowo mało kłopotliwy.

Następstwem jest rozwój rynku, na którym pojawiają się nowi przewoźnicy. Rok temu od połączeń Warszawy z Krakowem przewozy rozpoczął Lux Express, który celuje w nieco bardziej majętnego pasażera, stawiając przede wszystkim na komfort podróży. W nowoczesne autobusy, ale też w komunikację z pasażerem mocno inwestuje m.in. Polonus, znany do tej pory głównie z wożenia pasażerów z głównych miast do miejscowości wypoczynkowych w górach i nad morzem.

Dla Soutera polski eksperyment okazał się na tyle udany, że podobny model rozwija w innych krajach – w Finlandii, Estonii, ale też w Nowej Zelandii. PolskiBus łączy też miasta nad Wisłą z kilkoma stolicami europejskimi, mi.n. z Pragą, Wilnem, czy Wiedniem. Ale podstawową działalnością przewoźnika są jednak połączenia krajowe. Niedawno chwalił się uruchomieniem połączeń z mniejszymi miastami, takimi jak Suwałki, czy Mława.

Jeśli więc PolskiBus miałby trafić na Ukrainę to raczej jako tamtejsza firma (UkraińskijBus?) niż jako autokary z bocianem kursujące regularnie do Kijowa. Choć w takiej sytuacji na pewno możliwe byłoby uruchomienie połączenia z Warszawy lub Krakowa do Lwowa. To właśnie dzięki powstaniu siostrzanej firmy w Estonii, PolskiBus uruchomił niedawno połączenie Warszawy z Tallinnem.

Inną strategię ma z kolei wspomniany Polonus, który już dziś korzysta z rozbudowanej siatki połączeń na wschód i ma zamiar jeszcze bardziej ją rozwijać. Dyrektor ds. przewozów Andrzej Padziński wspominał nam niedawno m.in. o planach by stałe połączenie między Warszawą a Lwowem korzystało również z przystanku w Lublinie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PolskiBus. 16 mln pasażerów. Połączenia otwierane i zamykane

Komunikacja

PolskiBus. 16 mln pasażerów. Połączenia otwierane i zamykane

Jakub Dybalski 12 stycznia 2016

Właściciel PolskiegoBusa rusza z przewozami w Estonii

Komunikacja

Właściciel PolskiegoBusa rusza z przewozami w Estonii

Jakub Dybalski 25 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5