Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Polkowice. Pierwszy autobus elektryczny na testach

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-07-29 12:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polkowice. Pierwszy autobus elektryczny na testach
elektryczny Solarisfot. UG Polkowice
Solaris wypożyczył Polkowicom na testy 12–metrowy autobus miejski Urbino Electric. Dolnośląskie miasto będzie z niego korzystało przez dwa tygodnie. Tamtejszy ratusz poinformował, że w przyszłym roku planuje zakup sześciu takich pojazdów.

Już w kwietniu pisaliśmy o prowadzonym przez Polkowice rozeznaniu cenowym dotyczącym zakupu autobusów elektrycznych. 22–tysięczne miasto nie ma dużej komunikacji zbiorowej, ale na sześciu liniach, które m.in. obsługują mieszczącą się w pobliżu specjalną strefę ekonomiczną, od grudnia jeździ się bez biletów. Odkąd wprowadzono bezpłatną komunikacją pojazdy są tak przepełnione, że miasto postanowiło dokupić dodatkowe i to od razu takie o napędzie elektrycznym.

– Polkowice jako gmina ekoenergetyczna stawiają na takie rozwiązania. W przyszłym roku przy wsparciu funduszami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 zamierzamy zakupić sześć takich pojazdów – powiedziała oficjalnemu serwisowi urzędu miasta wiceburmistrz Renata Dembek. Miasto liczy na dofinansowanie na poziomie 85 proc. Ze wstępnych szacunków wynika, że na jeden pojazd będzie musiało wydać od 1,6 do 1,8 mln zł.

Na razie testujący elektrycznego solarisa, który wcześniej był prezentowany w Ostrowie Wielkopolskim są z niego bardzo zadowoleni. Chwalą go zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. Urzędników z polkowickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej i Komunikacji Miejskiej przekonuje przede wszystkim to, że koszt użytkowania pojazdu jest prawie trzykrotnie niższy niż w przypadku autobusu na olej napędowy. Jak wyliczyli przejechanie jednego kilometra to wydatek rzędu 45 groszy, a autobus „spłaci się” już po roku użytkowania.

Autobus jest wyposażony w baterię o napięciu 600 V, jej naładowanie, w zależności od mocy ładowarki trwa od 0,5 do 6 godzin. W ruchu miejskim może przejechać na jednym ładowaniu ok. 150 km.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS