Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Pobiedziska z pomysłem na węzeł: bazar wzmocni komunikację

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-03 11:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pobiedziska z pomysłem na węzeł: bazar wzmocni komunikację
Plac Piastowski - projekt
Gmina Pobiedziska prowadzi w tej chwili przetarg na modernizację placu Piastowskiego w Jerzykowie. W ramach inwestycji, wchodzącej w skład projektu, którego celem jest stworzenie węzłów przesiadkowych, powstanie plac targowy. Jak przekonuje gmina, zmodernizowana infrastruktura wpłynie na wzrost zatrudnienia, a tym samym zachęci do korzystania z transportu publicznego.

Pobiedziska prowadzą teraz przetarg, którego przedmiotem jest modernizacja placu Piastowskiego w Jerzykowie w ramach budowy zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Biskupicach, w tym organizacji przystanków komunikacji publicznej. Zamówienie ma zostać zrealizowane w formule zaprojektuj i wybuduj.

Modernizacja placu Piastowskiego objąć ma utwardzenie placu targowego, sieci kanalizacji deszczowej pod placem targowym i oświetlenie placu targowego. Jak informują Pobiedziska, zaprojektowanie i realizacja modernizacji placu Piastowskiego, którego elementem jest budowa targowiska w Jerzykowie, stanowić będzie element infrastruktury zintegrowanego węzła przesiadkowego w Biskupicach. Ułatwi komunikację pieszą pomiędzy zmodernizowanym placem Piastowskim i targowiskiem, a dworcem kolejowym. Jak czytamy w założeniach, zmodernizowana infrastruktura wraz oświetleniem targowiska promować będzie lokalną przedsiębiorczość, handel, wpływając pozytywnie na wzrost zatrudnienia na terenie gminy Pobiedziska, jednocześnie zachęci do korzystania z transportu publicznego.

Termin składania ofert mija 5 grudnia. O wyborze zadecydują cena (60%), długość okresu gwarancji (20%) oraz doświadczenia projektanta i kierownika robót drogowych (20%). Ustalono, że zamówienie zostanie zrealizowane do końca maja 2017 r.

Inwestycja wchodzi w skład większej inwestycji, zakładającej realizację węzłów przesiadkowych w Biskupicach, Pobiedziskach i Pobiedziskach Letnisko wraz z zakupem środków transportu. Obejmuje ona budowę nowych dworców kolejowych w Biskupicach i Pobiedziskach Letnisku, dworca autobusowego, rozbudowę parkingów przy dworcach, budowę podziemnego przejścia na dworzec kolejowy w Pobiedziskach, a także sieć dróg rowerowych na ul. Poznańskiej, Dworcowej i Kazimierza Odnowiciela. Elementem projektu jest też połączenie Pobiedzisk i Biskupic z istniejącą siecią przewozów autobusowych oraz zakup autobusów i stworzenie gminnej komunikacji publicznej. Jedna z linii miałaby połączyć Kostylnicę, Tuczno, Wronczyn, Złotniczki, Pobiedziska z miejscowością Iwno i Kostrzynem. Druga linia przebiegałaby między Biskupicami, Paczkowem i Swarzędzem.

Przez gminę Pobiedziska przebiega linia 353 z Poznania do Gniezna (i dalej w kierunku Inowrocławia, Torunia i Skandawy). W przyszłości przystanki w gminie zostaną włączone w sieć planowanej Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Węzły przesiadkowe to ważny element przedsięwzięcia. – W ramach ZIT-ów zarezerwowaliśmy 108 mln euro na węzły przesiadkowe. Do 2021 r. powstanie około 50 takich węzłów – zapowiada Maciej Musiał, dyrektor Stowarzyszenia Metropolia Poznań. To będzie ważny element modelu organizacji komunikacji. – Gminy zobowiązały się do przeorientowania transportu lokalnego, by dowoził do pociągów, dzięki czemu nie będą one jeździły puste. Ważne są jednak odpowiednie standardy węzłów przesiadkowych – podkreśla Musiał.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro na Chrzanowie z dwoma węzłami jak na Młocinach?

Przestrzeń

Metro na Chrzanowie z dwoma węzłami jak na Młocinach?

Witold Urbanowicz 02 listopada 2016

Białystok ogłasza przetarg na projekt węzła przy dworcu

Przestrzeń

Białystok ogłasza przetarg na projekt węzła przy dworcu

Witold Urbanowicz 26 października 2016

Jak powinien wyglądać idealny węzeł przesiadkowy?

Przestrzeń

Jak powinien wyglądać idealny węzeł przesiadkowy?

Leonard Dolecki 27 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5