Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Płock z nowym dworcem kolejowo-autobusowym

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2014-12-11 12:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Płock z nowym dworcem kolejowo-autobusowym
fot. Daniel Załuski
Dwukrotnie większa powierzchnia obiektu, jasna i przestronna poczekalnia, 33 pokoje hotelowe i kącik zabaw dla dzieci - to najważniejsze udogodnienia, jakie czekają na podróżnych na otwartym właśnie dworcu kolejowym w Płocku. Obiekt ma także strefy usługową i gastronomiczną. Zrealizowana za 15 mln zł inwestycja jest w tej chwili wizytówką miasta.

- Płocczanie sami wskazali na stary dworzec jako miejsce, którego się wstydzą. Teraz będzie on nowym centrum komunikacji i wizytówką miasta – tak o nowym dworcu kolejowym powiedział w czasie otwarcia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Od dziś obiekt jest już w pełni dostępny dla podróżnych.

Nie do poznania

Realizację inwestycji złożonej z dworca kolejowego i dworca autobusowego rozpoczęto 20 miesięcy temu. Jak czytamy w informacji urzędu miasta, obiekt jest jedynym dworcem w Płocku, który oferuje niezbędną dla podróżnych infrastrukturę: poczekalnię (wraz z placem zabaw dla najmłodszych), toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych wraz z przewijakiem dla niemowląt), kasy, bar i małą galerię handlową, a także hotel, który ruszy na początku przyszłego roku.

Na barkach samorządu

Inwestycja jest w tej chwili dumą lokalnych samorządowców, ponieważ to samorząd, a nie PKP, zrealizował projekt. Pochodzący z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, stary obiekt dworca został kilka lat temu przekazany gminie Płock. Następnie trafił w ręce Miejskiego Zakładu Gospodarki Miejskiej, a później - do gminnej spółki Rynex. Ta zajęła się remontem obiektu, który wykonała płocka firma Wixbud. Obiekt przeszedł w tym czasie metamorfozę i tylko nieznacznie przypomina swój pierwowzór. Poza pracami obejmującymi sam obiekt, zmodernizowano zajezdnię autobusową, zbudowano parking, oraz zrewitalizowano jeden peron.

Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to około 15 mln zł. Część pieniędzy pochodzi z unijnego kredytu. W lutym tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał niskoprocentową pożyczkę na remont obiektu w ramach unijnego instrumentu Jessica. Rewitalizacja dworca, w tym budowa nowej jego części, kosztowała 7,7 mln zł, a pozostałe 2,3 mln zł przeznaczono na termomodernizację, czyli poprawę efektywności energetycznej obiektu.

Teraz obiekt może już pełnić funkcję lokalnego centrum przesiadkowego. Płocczanie czekają jednak jeszcze na remont stacji kolejowej oraz otoczenia zmodernizowanego dworca, które jest w posiadaniu PKP.


Dworzec przed modernizacją, fot. Daniel Załuski


Dworzec przed modernizacją, fot. Daniel Załuski


fot. Daniel Załuski


fot. Daniel Załuski


fot. Daniel Załuski


fot. Daniel Załuski


fot. Daniel Załuskifot. Daniel Załuski


fot. UM PłockVII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zakopane: Jest porozumienie ws. dworca. Remont za pół roku?

Prawo & Finanse

Zakopane: Jest porozumienie ws. dworca. Remont za pół roku?

Dominik Lebda 01 grudnia 2014

Kraków: Jest zgoda na kino w budynku starego dworca PKP

Przestrzeń

Kraków: Jest zgoda na kino w budynku starego dworca PKP

Dominik Lebda 28 listopada 2014

Oryginalna koncepcja centrum komunikacyjnego Rzeszowa

Przestrzeń

Oryginalna koncepcja centrum komunikacyjnego Rzeszowa

Rafał Jasiński 21 listopada 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS