Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKM Świerklaniec kupuje dziesięć autobusów hybrydowych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-03-01 14:19
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKM Świerklaniec kupuje dziesięć autobusów hybrydowych
fot. Jakub Dybalski
Przewoźnik z Górnego Śląska, który korzysta z ponad osiemdziesięciu autobusów, rozpisał przetarg na dziesięć kolejnych, tym razem hybrydowych. Na oferty czekają w Świerklańcu do 20 kwietnia.

Zamówienie podzielono na dwie części. W pierwszej jego przedmiotem są dwa autobusy MIDI, których długość określono na 8,5 – 10,7 metra. W drugiej PKM chce kupić osiem standardowych, dwunastometrowych autobusów. Z hybrydami mają już w Świerklańcu doświadczenie. Trzy lata temu przewoźnik kupił cztery takie autobusy od Volvo. Kursują w Tarnowskich Górach.

Autobusy muszą być fabrycznie nowe i całkowicie niskopodłogowe. W ramach każdego zadania powinny pochodzić od jednego producenta. Powinny być zasilane silnikiem spalinowym i spalinowo elektrycznym. W sumie powinny spełniać normę emisji spalin Euro 6. Zamontowany w autobusie napęd hybrydowy musi umożliwiać trakcję jazdy podobną do trakcji autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy diesla. Układ ten musi odzyskiwać energię podczas hamowania i magazynować ją w celu wykorzystania podczas dalszej jazdy. Do magazynowania mogą służyć bateria akumulatorów, super kondensatorów lub inne.

Od oferentów wymaga się zabezpieczenia finansowego w wysokości minimum 2 mln zł dla pierwszego zadania i 7 mln zł dla drugiego. Dodatkowo muszą się legitymować doświadczeniem. Oznacza to, że w czasie ostatnich trzech lat powinni dostarczyć minimum jedne autobus hybrydowy MIDI o napędzie spalinowo–elektrycznym o pojemności minimum 60 pasażerów i co najmniej sześć podobnych hybryd klasy MAXI mieszczących minimum 80 pasażerów.

Na oferty czekają w Świerklańcu do 20 kwietnia. Przewoźnik nie opublikował jeszcze specyfikacji istotnych warunków zamówienia, więc nie wiadomo jak skomponowano kryteria oceny ofert.

Termin realizacji całego zamówienia określono na prawie rok od momentu podpisania umowy. Dostawca dwóch autobusów w pierwszej części ma na to 150 dni. Z koeli autobusy dłuższe mają być dostarczone w dwóch etapach. Pierwsze cztery w ciągu 240 dni od daty złożenia zamówienia, a kolejne cztery w ciągu 330 dni od daty złożenia zamówienia.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak stworzyć bezpieczne miasto?

Przestrzeń

Jak stworzyć bezpieczne miasto?

TOR Konferencje 01 marca 2017

Rzeszów zamawia 50 słupków przystankowych na słońce

Przestrzeń

Rzeszów zamawia 50 słupków przystankowych na słońce

Witold Urbanowicz 01 marca 2017

Odwołanie w przetargu na obsługę linii w Bytomiu

Komunikacja

Odwołanie w przetargu na obsługę linii w Bytomiu

Jakub Jackiewicz 05 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS