Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwszy pociąg metra Alstomu z Chorzowa dostarczony do Rijadu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-03-07 16:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy pociąg metra Alstomu z Chorzowa dostarczony do Rijadu
fot. ADA Rijad
Alstom, będący częścią konsorcjum budującego metro w Rijadzie, dostarczył pierwszy 69 pociągów przeznaczonych do obsługi trzech z sześciu powstających linii. Składy, które mają zostać dostarczone do końca 2018 r., powstają w zakładach w Chorzowie.

W 2013 r. wystartował wielki projekt budowy metra w stolicy Arabii Saudyjskiej. Zakłada on realizację sześciu linii metra o długości 176 km i złożonych z 85 stacji. Projekt rozdzielono pomiędzy kilka światowych konsorcjów.

Przedsięwzięcie ma też polski akcent. Alstom, który ma zakłady produkcyjne w Chorzowie, wchodzi w skład konsorcjum FAST, które jest odpowiedzialne za budowę trzech linii – żółtej (4), zielonej (5) i fioletowej (6). Wartość umowy to 5,8 mld euro.

Udział Alstomu polega na produkcji 69 pociągów z rodziny Metropolis, a także dostawie systemów sterowania ruchem, zasilania i odzyskiwania energii. Składy powstają właśnie w zakładach w Chorzowie (niedawno zamieszczaliśmy relację z ich produkcji). Wartość tej części kontraktu sięga 1,2 mld euro. Pierwszy pociąg Alstomu został już zgodnie z planem dostarczony do stolicy Arabii Saudyjskiej, a wszystkie pociągi mają przyjechać do końca 2018 r.

Pociąg został wytworzony w oparciu o szczegółowe wymagania zamawiającego. Tak samo wyglądają więc pociągi dostarczane przez innych producentów – m.in. Siemensa, który prezentował już swoje pojazdy podczas targów Innotrans w Berlinie. Każdy skład o długości 36 m jest złożony z dwóch wagonów i może przewieźć 231 podróżnych. Przewidziano trzy klasy: pierwszą, rodzinną i pojedynczą. Wyposażono je w wydajny system klimatyzacji, który ma sprawdzać się także podczas ogromnych upałów. Zabezpieczono też elementy pociągu przed przenikaniem piasku. Pociągi mogą rozwijać prędkość do 90 km/h.


fot. ADA RijadVII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pierwsze metro Alstomu dla Rijadu wyjechało z Chorzowa

Komunikacja

Pierwsze metro Alstomu dla Rijadu wyjechało z Chorzowa

jd/inf. pras. 11 stycznia 2017

Inspiro dla Rijadu testowane za pomocą saudyjskiego piasku

Komunikacja

Inspiro dla Rijadu testowane za pomocą saudyjskiego piasku

Witold Urbanowicz 25 grudnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS