Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pierwsza świecąca w ciemności autostrada powstała w Holandii

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
03-05-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Pierwsza świecąca w ciemności autostrada powstała w Holandii
fot. studioroosegaarde.net
Półkilometrowy odcinek drogi na południowym wschodzie Amsterdamu pokryto bioluminescencyjnym proszkiem. Pasy gromadzą energię przez dzień i uwalniają ją w nocy w postaci zielonkawego światła.

Inteligentna autostrada, która stała się obietnicą oszczędności energii przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa, została niedawno otwarta na odcinku 500 metrów w Holandii. Inteligentna i samowystarczalna, okrzyknięta została mianem „Route 66 przyszłości”.

Projekt przygotował i opracował Daan Roosegaarde i holenderska firma inżynieryjna Heijmansa Infrastructure. Studio Roosegaarde opracowało również inne projekty, w tym projekt latarni bioluminescencyjnej. Technologię w ostateczności wprowadzono na autostradzie N329 w Oss, około 100 km na południowy wschód od Amsterdamu.

Oznaczenia drogowe wykonane zostały z farby zawierającej proszek fotoluminescencyjny, która działa w ten sposób, że ładuje się w ciągu dnia, aby uwalniać zieloną poświatę w nocy. Nie wiadomo, czy pomysł zostanie wprowadzony na większą skalę i bioluminescencyjny proszek pokryje wszystkie nieoświetlone drogi. Jak twierdzi Pete Thomas z Centrum Badań nad bezpieczeństwem transportowym w Loughborough University, byłaby to duża inwestycja, dlatego jeśli faktycznie nowa technologia ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, trzeba mieć twarde dowody na to, że to działa. UK Highways Agency chce przyglądać się wspomnianemu odcinkowi drogi położonej na południowym wschodzie od Amsterdamu, aby wychwycić, czy system działa w okresie zimowym, kiedy światła w dzień jest zdecydowanie mniej. Ponadto ważne jest też, aby zbadać, jak długo farba trzyma i jak szybko się zużywa.

Kompletna koncepcja inteligentnych autostrad przygotowana przez studio Rossegaarde, jeszcze w 2012 roku zawierała również technologię wrażliwą na zmianę temperatur: płatki śniegu miały oświetlać ziemię, gdy droga staje się śliska. Aspekt ten nie został jednak uwzględniony w holenderskim wariancie.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5