Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Ozorków: Wciąż nie ma ekspertyzy stanu sieci tramwajowej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-01-18 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ozorków: Wciąż nie ma ekspertyzy stanu sieci tramwajowej
Tramwaj linii 46 w ZgierzuFot. Kasper Fiszer
O dwa tygodnie dłużej niż pierwotnie planowano trzeba będzie czekać na wyniki analizy stanu technicznego sieci trakcyjnej na tramwajowej linii ozorkowskiej. Dokument będzie miał najprawdopodobniej kluczowe znaczenie dla funkcjonowania międzygminnego połączenia w najbliższej przyszłości. Rozstrzygnie bowiem, czy istnieje realne zagrożenie bezpieczeństwa dla pasażerów i osób postronnych.

Niedawno po raz pierwszy władze Ozorkowa jednoznacznie zadeklarowały, że są gotowe pokryć koszty remontu podmiejskiej trasy tramwajowej z Łodzi na podlegającym tamtejszemu samorządowi odcinku. Pozwala to nieco wyżej niż dotychczas oceniać szanse na przetrwanie połączenia, którego los jest zagrożony w związku ze złym stanem technicznym torowiska i sieci trakcyjnej. Tym niemniej wciąż nie ma jasnych planów remontu fragmentów leżących na terenie gminy wiejskiej Zgierz (ta zadeklarowała na razie jedynie remont podstacji elektrycznej) i częściowo na terenie Zgierza.

Ekspertyza będzie przygotowywana jeszcze przez tydzień

Niewiadomą pozostaje jednak nie tylko dalsza, ale i najbliższa przyszłość połączenia. Przewoźnik, MPK-Łódź, podejrzewa, że stan techniczny infrastruktury sieciowej stał się tak zły, że może zagrażać bezpieczeństwu ruchu. W grudniu łódzka spółka miejska zleciła więc wykonanie zewnętrznej ekspertyzy stanu technicznego sieci trakcyjnej. Niezbędne pomiary zostały wykonane na przełomie roku.

Wyniki analiz miały być znane do końca ubiegłego tygodnia. Wnioski, które będą kluczowe dla decycji o utrzymaniu ciągłości przewozów lub ich zawieszeniu, nie są jednak znane do dziś. – Temat został przełożony i ekspertyza ma być przedstawiona pod koniec przyszłego tygodnia – powiedział nam Sebastian Grochala, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź.

Czy pilnych poszukiwań wielomilionowych kwot dało się uniknąć?

Tymczasem kwestia zachowania podmiejskiej komunikacji tramwajowej po wielu miesiącach od pierwszych informacji o powstaniu zagrożenia jej likwidacją zaczyna stawać się przedmiotem debaty publicznej. Na antenie Radia Łódź głos w sprawie zabrał wczoraj Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich Inspro i członek ruchu miejskiego Łódź Jest Nasza. Przekonywał on, że obecna sytuacja jest wynikiem wieloletnich zaniedbań i dałoby się jej zapobiec, gdyby inwestować w utrzymanie trasy mniejsze kwoty, zachowując jednak przy tym regularność. Podkreślał, że środowiska organizacji pozarządowych wskazują na konieczność poprawy stanu infrastruktury już od 1998 r.

Na razie na linii wciąż obowiązuje rozkład jazdy nieuwzględniający nałożonych niedawno dużych ograniczeń prędkości. Jak informowało nas niedawno MPK, powoduje to opóźnienia w realizacji kursów. Byłoby to szczególnie niekorzystne ze względu na jednotorowy charakter linii i konieczność oczekiwania na mijankach, które zwielokratniałoby opóźnienia. Jak wynika jednak z naszych obserwacji, takie sytuacje nie występują często, a ruch odbywa się płynnie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ozorków: Jesteśmy gotowi na kredyt na tramwaj

Komunikacja

Ozorków: Jesteśmy gotowi na kredyt na tramwaj

Kasper Fiszer 16 stycznia 2018

Lutomiersk: Czas na decyzje dotyczące przyszłości tramwaju

Komunikacja

Lutomiersk: Czas na decyzje dotyczące przyszłości tramwaju

Kasper Fiszer 11 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5