Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Otwarcie nowej linii metra w Nowym Jorku

Dalej Wstecz
Autor:

Artur Bogdanowicz

Data publikacji:
2017-01-01 18:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Źródła: FAZ i MTA

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Otwarcie nowej linii metra w Nowym Jorku
Stacja 96th Street fot. Metropolitan Transportation Authority of the State of New York, lic. CC BY-SA 2.0 Wikimiedia commons
W samo południe w pierwszym dniu 2017 roku otwarto nową linię metra Second Avenue Subway (Q). To najważniejszy element rozbudowy podziemnej kolejki od kilkudziesięciu lat, komentuje dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nowy Jork posiada jeden z najstarszych i największych na świecie systemów metra. Kolejka wyruszyła tutaj w trasę w 1904 roku i łączyła wtedy 28 stacji. Dzisiaj w sieci znajduje się 469 przystanków, z których większość powstała przed 1940 rokiem. Z obsługiwanych przez MTA pociągów korzysta dziennie średnio 5,7 mln pasażerów.

Plany budowy linii przy Second Avenue sięgają 1919 roku, jej realizację planowano rozpocząć w 1929 roku. Z uwagi na wielki kryzys budowę wtedy przełożono. Także w latach powojennych rozbudowę sieci kilkukrotnie odkładano. W 1972 roku wszystko było przygotowane, ale rozpoczęcie prac uniemożliwił kolejny kryzys gospodarczy. Ostatecznie prace rozpoczęto w 2007 roku, a otwarcie pierwszego odcinka trasy przesuwano od 2013 roku. Dziś do użytku oddano nowe stacje przy 72, 86 i 96 ulicy oraz przebudowaną stacje przy Lexington Av./63 ulica. Według planów dziennie korzystać z nich będzie 200 tys. osób. Przedsięwzięcie kosztowało 4 mld dolarów. Drugi, planowany odcinek, to przedłużenie linii do dzielnicy Harlem. Jego przewidywany koszt to nawet 6 mld dolarów.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowy Jork. Dlaczego pasażerowie metra wożą pitbulle w torbach?

Komunikacja

Nowy Jork. Dlaczego pasażerowie metra wożą pitbulle w torbach?

Jakub Dybalski 01 września 2016

Nowy Jork: Stacja jak katedra. Węzeł na miejscu WTC

Przestrzeń

Nowy Jork: Stacja jak katedra. Węzeł na miejscu WTC

Witold Urbanowicz 06 marca 2016

Nowy Jork odkrywa Amerykę. Metro jak w Warszawie

Komunikacja

Nowy Jork odkrywa Amerykę. Metro jak w Warszawie

Witold Urbanowicz 07 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS